Česká republika na ně navazuje od roku 1996 Národním týdnem kojení. Letošní se koná od 16. do 22. září. Jedním z cílů je upozornit veřejnost na důležitost kojení a také, aby ženy mohly kojit kdykoliv a kdekoliv. Na novorozeneckém oddělení Nemocnice s poliklinikou v Havířově je této problematice věnována po všech stránkách trvalá pozornost.

„Jsme rádi, že se počet kojených dětí při propuštění z porodnice zvyšuje. Důvodem je především rozhodnutí maminky chtít kojit, ale také maximální podpora v prvních chvílích po porodu, která spočívá v navázání hlubších citových vztahů mezi matkou a dítětem. Bonding (prvotní proces utváření vztahu mezi maminkou a miminkem) je v naší porodnici již neodmyslitelnou součástí poporodního období a velmi napomáhá procesu tvorby a vylučování mléka tělem matky po porodu (laktace). Jsme přesvědčení, že díky rostoucímu zájmu o Bonding bude více kojených dětí. Maminky si uvědomují, že kojení je to nejlepší co mohou svému dítěti dát na startu do života,“ uvedla staniční sestra Dětského oddělení Markéta Kijonková.

Havířovská nemocnice je držitelkou prestižního titulu Baby friendly hospital (nemocnice přátelská k dětem). Toto významné ocenění je udělováno Světovou zdravotnickou organizací a dětským fondem OSN těm pracovištím, která splní náročná kritéria programu na podporu kojení. Velkou předností havířovského novorozeneckého oddělení je také vlídné prostředí s osmi dobře vybavenými pokoji. Nelze zapomenout ani na novinku možnosti rodit do vody.

Malá statistika: Přestože je míra zahájení kojení vysoká, 95% českých žen kojí při propuštění z porodnice, do 6 týdnů ukončí kojení 17%, ve věku 3 měsíců je to 17,5% a do 6 měsíců dalších 22,3% Takže do půl roku přestalo v roce 2017 kojit 56,8% žen.

Zdroj: Tisková zpráva Národní týden kojení 2019.