Po červnové rošádě, kdy KSČM vyměnila svého koaličního partnera ANO za ČSSD, se zdálo, že toto partnerství vydrží bez potíží do konce volebního období.

Jak se zdá, komunisté mají na své partnery smůlu. Havířovská organizace se začala rozpadat. Hnutí, které mělo v době voleb na kandidátce pouze 5 členů a zbytek tvořili nestraníci, řada lidí opustila. Z 10členného klubu zastupitelů odešli dva členové ANO Darja Tomaniecová a Ivan Bureš a společně s nimi také nestraník Petr Hrabčák. Všichni tři vyjádřili nespokojenost s praktikami v ANO a přešli ke KSČM.

Když se komunisté v červnu spojili s ČSSD v nové koalici, netušili, že ani sociální demokraté nejsou natolik jednotní, jak navenek deklarují. Svůj vliv začali prosazovat ti, kteří těží ze zakázek městských společností. Přestože jsou někteří stále prověřováni v kauze Městské realitní agentury, kterou po volbách kriminálce pro podezření na spáchání hned několika hospodářských trestných činů předhodilo ANO, dokázali nakonec najít společnou řeč právě s lidmi z ANO, kteří mají zájem dostat se znovu k městským zdrojům.

Radnice řeší problém: Auditor proklepl městskou realitku
V kauze MRA se čeká na obvinění konkrétních lidí

Situaci pomohly krajské volby, ve kterých KSČM a ČSSD nezískaly tolik mandátů, aby dokázaly obhájit společnou krajskou koalici. Z postu náměstka hejtmana pro zdravotnictví musel odejít Jiří Martinek, který je současně havířovským zastupitelem a předsedou místní organizace ČSSD.

Právě v té souvislosti se začaly městem šířit informace o tom, že byl Martinek vystaven tlaku, aby v zájmu svého klidného odchodu z funkce ovlivnil dění v Havířově. Hovoří se o jeho firmě MW DIAS zajišťující úklidové práce mimo jiné v krajských nemocnicích. Ve firmě měl dříve jako společník třetinový podíl a přestože se jej kvůli politické funkci musel oficiálně vzdát, je s ní spojován nadále.

Martinek však veškerá tvrzení, že by mohl být v kleštích, rezolutně odmítá.

„Jsem absolutně nevydíratelný," řekl na přímý dotaz Deníku a dodal: „Já jsem z té firmy odešel v roce 2010. Vše je dohledatelné. Vůbec v ní nefiguruji. Šest let je určitě dostatečně dlouhá doba, abych s touto firmou nebyl spojován."

Podobným informacím, které by rovněž mohly být vykládány až jako vydírání, čelí havířovský zastupitel Petr Hrabčák, u kterého stejně jako u Bureše a Tomaniecové, zastupitelé ANO požadují, aby se vzdali svých mandátů v zastupitelstvu a umožnili tím nástup náhradníků do klubu hnutí ANO. Všichni tři to odmítají s odůvodněním, že budou i nadále zastupovat své voliče.

Hrabčák má však pozici ztíženou tím, že získával dotace na Mezinárodní závody silničních motocyklů na Těrlickém okruhu Havířovský zlatý kahanec. Právě v té souvislosti se i o něm mluví jako o vydíratelném. I on ale tvrdí, že by se vydírat nenechal.

„Nikomu radost svým odchodem z městského zastupitelstva neudělám. Pokud jde o závody, o dotaci z kraje jsme letos ani nežádali. U města samozřejmě žádost o finanční podporu máme, a to už jen proto, že město je dlouhodobě hlavním partnerem a závody nesou jeho jméno," řekl Hrabčák.

Pokud by měla městu vládnout avizovaná nová koalice ČSSD a ANO a organizátoři by dotaci nedostali, mohlo by to sice závody ohrozit, motocykly by se však ve městě stejně objevily.

Havířovský zlatý kahanec

O NOVÉ KOALICI SE BUDE JEDNAT PŘÍŠTÍ PONDĚLÍ

O vzniku nové koalice se bude vyjednávat až do 19. prosince, kdy se koná zastupitelstvo, a i kdyby to nevyšlo na tomto zasedání, může k tomu dojít kdykoli později. Rozhodující je počet hlasů a ten se průběžně mění.

Původně se hovořilo o tom, že by ve 43členném zastupitelstvu měli koalici tvořit ČSSD (15 zastupitelů), ANO (7) a KDU-ČSL (2). Byl dokonce stanoven poměr zastoupení v 11členné městské radě 6-4-1.

Ve dvoučlenném zastupitelském zastoupení KDU-ČSL však mezitím došlo k zajiskření, v jehož důsledku už Marek Plawny není předsedou místní organizace a v pondělí dokonce podal rezignaci na post zastupitele.

Proto má být vyjednána koalice ČSSD (15), ANO (7) a Hnutí pro Havířov (3). Zatímco v první variantě by koalice měla 24 hlasů, ve druhé 25.

Není však vůbec jisté, že zastupitelé ČSSD budou v hlasování jednotní. Pro udržení současné koalice stačí, aby 16 zastupitelů za KSČM mělo na své straně nejen dvojici KDU-ČSL, ale i dostatečný počet sociálních demokratů. A vyjednávačům teď jde jen to, jaký počet je ten dostačující.