Na ostravské Stodolní ulici se lidé nejen dobře baví, ale také se tu krade, stahují se sem pravicové extremistické skupiny z celé republiky, opíjejí se mladiství, hluk a zápach ruší občany bydlící v okolí, ničí se tu obecní majetek. Problémy této lokality má řešit nová pracovní skupina, kterou schválili obvodní radní. Tvoří ji představitelé města a obvodu, zástupci klubů a občanského sdružení Stodolní, hygienici, policisté.

„Chceme, aby fenomén Stodolní nezanikl, ale zároveň aby byly respektovány zájmy osob žijících v této lokalitě,“ vysvětlil vznik skupiny starosta Moravské Ostravy a Přívozu Miroslav Svozil (ODS). Pracovní komise už začala jednat, její předseda a zastupitel obvodu Zdeněk Nytra předpokládá, že se její členové domluví a najdou kompromisy přijatelné pro všechny. „Ukázalo se, že bylo dobré omezit na Stodolní osobní dopravu. Každý den mezi dvacátou a pátou hodinou sem nesmí mimo zásobování a dopravní obsluhy jezdit auta. Nyní jednáme o tom, zda dobu ještě neprodloužíme. Někteří členové komise totiž míní, že by Stodolní měla být pro auta uzavřena už o hodinu či o dvě dříve,“ uvedl Nytra.

Dodal, že se ještě uvažuje o omezení rychlosti na sousední Poděbradově ulici. „Ukazuje se, že povolená padesátka je pro Poděbradovu ulici vysoká rychlost. Uvidíme, zda to vyřešíme retardéry, či celkovým snížením maximální povolené rychlosti,“ upřesnil Nytra.

Používání venkovních reklam či grilování ve venkovních stáncích budou úředníci povolovat individuálně. „V současnosti neexistuje na městském pozemku na Stodolní jediné povolení pro stánkaře. Pokud se tam tedy griluje, pak buď načerno, což je věc kontrolorů, nebo na území jiného vlastníka než města. Dohodli jsme se na tom, že povolení pro stánkaře budeme rovněž přidělovat po individuálním posouzení situace s tím, že stánkař si bude muset sám zařídit, aby mastnota nekapala a neničila dlažbu a kouř neotravoval okolí,“ vysvětlil Nytra.

Nejsložitější je podle něj vyřešit hluk, který na Stodolní vychází z některých klubů. „Už nemluvíme o řvoucích reprobednách umístěných na ulici. Ty jsou zakázané. Zdrojem největšího hluku je asi tak pět klubů. Zatím jsme se dohodli na tom, že ostatní majitelé klubů se pokusí s těmi problémovými udělat pořádek. Nějak se s nimi domluvit. Pokud to nepomůže, musíme hledat jiné řešení,“ konstatoval Nytra.

Pochvaluje si, že všechny strany začaly spolu smysluplně komunikovat. „To je dobrý začátek,“ míní Nytra.

Související články: