Například v Českém Těšíně se utká o místa v zastupitelstvu pět stran a čtyři hnutí. Před čtyřmi roky měli voliči na výběr z celkem 12 uskupení, před osmi si mohli vybírat dokonce z šestnácti kandidátek.

„V zákonném termínu se u Městského úřadu v Českém Těšně zaregistrovalo celkem devět stran, hnutí a sdružení, některé z nich zde kandidují poprvé. Ve srovnání s minulými volbami do zastupitelstva rezignovaly na snahu zasáhnout do dění na komunální úrovni: Věci veřejné a TOP 09, ubyla také Dělnická strana sociální spravedlnosti; SOS PRO TĚŠÍN; Koalice Suverenita – blok Jany Bobošíkové, strana zdravého rozumu a Strana Práv Občanů. Naopak zde nově kandiduje ANO 2011 a Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD),“ řekla mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

Méně kandidátek registrují také v Orlové a Karviné. V Orlové kandiduje 9 politických stran a hnutí, zatímco v roce 2014 to bylo třináct. V Karviné letos podalo kandidátní listiny 8 uskupení, před čtyřmi lety jich bylo 11. Názvy kandidujících strany hnutí úřady zatím odmítly zveřejnit.

V Havířově je počet kandidujících stran nejvyšší (13) a stejný jako před čtyřmi lety.

Výjimkou mezi velkými městy je Bohumín, kde do komunálních voleb podalo kandidátku osm politických stran či hnutí. Oproti roku 2014 o dvě více.
Podobně jako například v Karviné tvoří některé tradiční strany několikačlenné koalice - Bohumínská 4koalice (KDU-ČSL, Starostové a nezávislí, Coexistentia, TOP 09) a Karvinská koalice (ODS, KDU-ČSL, TOP09, Coexistentia a Soukromníci - Strana soukromníku České republiky).
V menších obcích v okrese jsou počty kandidujících stran a hnutí až na výjimky stejné jako v roce 2014.

VOLÍ SE TAKÉ SENÁTOR

Zároveň s komunálními volbami (5. a 6. října) proběhne první kolo voleb do Senátu v obvodu č. 74, který zahrnuje Havířov, Bohumín, Dolní Lutyni, Petřvald a Rychvald. Kandidátů je osm.

Zatím se ví, že křeslo bude obhajovat bohumínský starosta Petr Vícha (ČSSD) a proti němu se postaví sedm kandidátů. Jsou mezi nimi například bývalá primátorka Havířova, poslankyně a neúspěšná kandidátka do Senátu v roce 2012 Milada Halíková (KSČM), Jiří Matěj (ANO), místostarosta Rychvaldu Ladislav Sitko (TOP 09) a lékař Bohdan Kufa (SPD). Volba do Senátu je dvoukolová (pokud tedy jeden z kandidátů nezíská v prvním kole nad 50 procent hlasů).