Novou zbrojnici postaví město. „Se zástupci města jsme měli dvě schůzky, na kterých jsme se domluvili na tom, co bychom potřebovali. Nová zbrojnice by měla stát na volné ploše před hájenkou," upřesnila starostka místních hasičů Michaela Raszyková. Rádi by měli u domu také garáž, chtějí pohodlí pro svá setkání i akce, a také věž pro sušení hadic.

Stavět by se mělo začít nejpozději do dvou let. „Nyní potřebujeme získat všechna povolení a také máme šanci na dotaci," říká náměstek primátora Miroslav Hajdušík.

Hasiči o zbrojnici žádají přes deset let, a podle jejich starostky dosud vše končilo u slibů. Proto doufá, že se nyní projekt podaří dotáhnout do konce.

„Klubovnu máme ve sklepě místního střediska, jsme za prostor rádi, ale rozhodně se to nedá srovnat se zázemím, které mají okolní sbory. Hadice a další potřeby pro hasičský sport zase zabírají celou garáž bývalého starosty. Snad se můžeme těšit na lepší prostory, které u nás využijí nejen chlapi ze zásahové jednotky, ale také děti," dodává Raszyková.

Sbor má necelých 50 členů, takže se nebude jednat o velkou stavbu, ale spíše o objekt velikosti rodinného domu. V Karviné funguje několik sborů dobrovolných hasičů, a ani ony by letos neměly přijít zkrátka. V Hranicích potřebují hasičský vůz, o dotaci na něj bude město žádat v dubnu. Letos je v plánu také výměna oken a renovace fasády na zbrojnici v Ráji.

I ostatní města v regionu čekají opravy zbrojnic či obnova hasičského vozového parku. Orlovská radnice v tomto roce plánuje zadání projektové dokumentace na opravu zbrojnice v Orlové-Porubě.

V Bohumíně zase koupí dvě nová zásahová auta. Posilou dobrovolníků by také měla být starší velkoobjemová cisterna, kterou hasiči získají od moravskoslezského hasičského záchranného sboru. Tu je však třeba z gruntu repasovat.

„Taková přestavba si vyžádá čtyři miliony korun. Rýsuje se dotace z ministerstva vnitra, která by mohla pokrýt polovinu nákladů," nastínila vedoucí bohumínského organizačního odboru Miroslava Šmídová.

V Českém Těšíně se zase připravuje výstavba budovy Integrovaného výjezdového centra poblíž ulice Sokolovské.

„Netrpělivě čekáme na rozhodnutí kraje financovat tuto akci. Tím bychom ve městě dostali pod jednu střechu většinu složek záchranného systému, a to navíc v místě, které je dopravně velmi dobře dostupné," vysvětlila mluvčí města Dorota Havlíková.