Ten by měl být spuštěn v roce 2026 a bude možné v něm spalovat biomasu a tuhá alternativní paliva (TAP) vyrobená z komunálních dále nerecyklovatelných odpadů. Zařízení má být prvním svého druhu v České republice.

Díky instalaci nového kotle bude podle zástupců společnosti Veolia možné příští rok odstavit uhelné kotle v nedaleké Teplárně ČSA, což se by se mělo projevit snížením množství emisí a tedy zlepšením kvality životního prostředí.

„Kotel také jiné rozšířením palivového mixu v teplárně posílí stabilitu, bezpečnost a cenovou dostupnost dodávek tepla pro Havířov a Karvinou,“ řekl Kamil Vrbka, ředitel regionu Morava společnosti Veolia Energie ČR.

Nové třídící centrum České pošty v Mošnově.
Třídící terminál v Mošnově, největší investice pošty, už přebírá první zásilky

Dodal, že Veolia tak pokračuje ve svém dlouhodobém záměru další ekologizace Teplárny Karviná s postupným odchodem od spalování uhlí s cílem dosažení nižších emisí z výroby tepla a elektřiny.

Stavba kotle K7 by měla probíhat v letech 2024-2025 a spuštění provozu se předpokládá v roce 2026.

„Nechceme skrytou spalovnu“

Projekt multipalivového kotle má však i své odpůrce. Ti se obávají, že nové zařízení, byť je prezentováno, jako výrobník energie, je jen jakousi zmenšenou verzí spalovny odpadu, o jejímž vybudování se na Karvinsku uvažovalo před zhruba 10 lety.

Václav Gavlovský, předseda spolku Frygato Eko, se stavbou zásadně nesouhlasí „Celý záměr výstavby spaloven v Karviné je v podstatě podvod. Všechny látky, které při spalování odpadu vznikají, jsou rakovinotvorné,“ tvrdil Gavlovský v červnu na veřejném projednávání studie EIA v Karviné.

Důl ČSM ve Stonavě na Karvinsku.
(Snad) do konce roku. Vyšetřování výbuchu v Dole ČSM je téměř u konce

Odpůrcům dále vadí, že má kotel stát právě tady na okraji regionu. Odpad ke spálení sem má totiž putovat z celého širšího regionu.

Regionální ředitel Velia Energie Kamil Vrbka tvrdí, že společnost chce přednostně využívat vytříděné a zpracované dále nerecyklovatelné odpady z regionu. Tím pomůže městům a obcím splnit povinnost omezit skládkování odpadů na minimum a využít je ve prospěch obyvatel,“ uvedl Vrbka.

Modernizace vítána

Přechod na jiná paliva plánuje také Elektrárna Dětmarovice, která patří Skupině ČEZ. Ta už před časem deklarovala, že nejpozději po topné sezoně 2022-2023 odstaví v Elektrárně Dětmarovice tři uhelné bloky o celkovém výkonu 600 MW a místo nich vybuduje výkonné kogenerační jednotky, případně plynové kotle a další zdroje, které by zajistily dodávky tepla pro Bohumín a Orlovou.

„Válka na Ukrajině a změny na energetických trzích tyto plány pozdržely. Černé uhlí zůstane v Dětmarovicích hlavním palivem ještě minimálně další dvě topné sezóny,“ uvedl aktuálně mluvčí firmy Vladislav Sobol. 

V Dětmarovicích před časem také uvažovali o instalaci kotle na spalování odpadu. Jak ale uvedl mluvčí firmy Vladislav Sobol: „Záměr na spalování odpadu ani tuhých alternativních paliv není v současné době součástí koncepce rozvoje lokality Elektrárny Dětmarovice.“

Dokončovací práce na rekonstrukci nadjezdu v Třinci, září 2022.
V Třinci se po půl roce otevřel klíčový nadjezd v centru města. Stál 90 milionů

Modernizací karvinské teplárny vítá i karvinský magistrát. „Díky pořízení moderního multipalivového kotle dojde ke snížení emisí a tuhých znečišťujících látek na Karvinsku. Je to moderní, vysoce energeticky i ekologicky účinná technologie,“ uvedl mluvčí magistrátu Lukáš Hudeček.

Modernizace Teplárny Karviná, která obsahuje mj. stavbu pěti plynových a již zmiňovaného multipalivového kotle, bude Pavla Míčky, technického ředitele společnosti Veolia Energie ČR, stát více než miliardu korun.