Po dubnovém požáru objektu bývalých Larischových koníren, kde dlouhá léta sídlili karvinští profesionální hasiči, se vedení města začalo vážně zabývat otázkou, co s tímto nevyužívaným objektem. Již před několika lety se tam uvažovalo o zřízení Ekocentra a jednou z dalších variant byla výstavba hotelu. Nic z toho se však nerealizovalo a objekt nadále chátrá. Podle karvinského primátora má město s budovou, která je součástí jeho majetku, dlouhodobé záměry a nechalo si zpracovat studii o využití objektu.

„Studie navrhuje například přestavbu objektu na školicí a vzdělávací centrum nebo centrum umění a řemesel s malým hippomuzeem,“ přiblížil zamýšlený záměr primátor Tomáš Hanzel. Dále uvedl, že obě varianty využití, které vedení města zvažuje, zohledňují unikátnost objektu i jeho umístění v areálu zámeckého parku. Podle primátora zrekonstruování objektu výrazně přispěje k rozšíření nabídky volnočasových aktivit návštěvníků zámeckého parku. S ohledem na současný stav byl objekt bývalých koníren zabezpečen tak, aby stavba nebyla úplně zničena a aby nedošlo k ohrožení života a zdraví osob. „Dočasně objekt hlídá bezpečnostní služba,“ řekl mluvčí města Jaroslav Nakládal.

Opravy po požáru

Po zničujícím požáru se nyní musí opravit poškozená střecha, provést náhradní zastřešení a podepřít stropy a zazdít celé spodní patro poškozené budovy. „Tyto záchranné práce by měly být zahájeny každým dnem a přijdou město na půldruhého milionu korun,“ řekl Nakládal. A co v prostorách bývalých koníren nakonec bude? O tom rozhodnou zastupitelé ještě letos na podzim. „Rekonstrukční práce by měly být zahájeny v roce 2008, zahájení provozu v nově zrekonstruované budově bývalých Larischových koníren se předpokládá v létě roku 2009,“ doplnil mluvčí města.