„Opravdu nám lidé těch věcí nosí hodně, jde poznat, že je zde dost lidí, kteří chtějí pomáhat. Ani nepoznáváme, že bychom měli třeba míň věcí kvůli kontejnerům," okomentovala Marcela Holková, vedoucí charitativních obchůdků a sociálních šatníků humanitání organizace ADRA.

Větší výtěžnost se připisuje také příhraniční poloze regionu. „Podle ověřených informací sem vozí použité oděvy i lidé z Polska, také díky tomu je výtěžnost větší než jinde. Karvinsko je pro nás celkově velmi perspektivní oblast," říká zástupkyně jedné ze společností provozující kontejnery na textil Martina Navrátilová.

Vysvětlila, že oděvy, hračky i obuv využívají k charitativním účelům a za dobu provozování kontejnerů nashromáždili už více než 600 tun materiálu. A to rozhodně nejsou jedinou organizací, která takto použitý textil využívá.

Bohužel i vandalství

Problém, se kterým se ale kontejnery na textil potýkají, jsou útoky vandalů.

„Asi jako všechny veřejně přístupné budovy a předměty se i naše kontejnery stávají cílem vandalství nejrůznějšího druhu. Nejčastěji se setkáváme s vykrádáním kontejnerů," potvrdila Martina Navrátilová s tím, že nad některými případy zůstává rozum stát.

„Nejtypičtějším příkladem je, že zloděj odřízne zámek, kterým je kontejner zajištěn, vybere si z obsahu, co se mu hodí a zbytek ponechá poházený kolem. Stávají se ale i kuriózní případy, kdy člověk hodí do kontejneru své dítě, aby otvorem vyházelo ven požadované oblečení," líčí Navrátilová.

Právě kvůli takovýmto případům společnost vybavila své kontejnery nově kovovou příčkou. Občas se stávají také případy, že někdo kontejner podpálí.

Jak ale uvedla Radka Klimšová, mluvčí další ze společností, která provozuje mimo jiné také kontejnery na textil, ve srovnání s klasickými kontejnery je to zanedbatelný počet.

„Vandalismus nás trápí zejména u nádob na separovaný odpad, kde evidujeme až desítky podpálených kontejnerů ročně," dodala Radka Klimšová.