Pro inspiraci si vedení radnice šlo právě do Polska. Český Těšín je prvním českým městem, kde se tento pilotní projekt rozjíždí. „Mnoho oblečení stále končí v kontejnerech, přitom charitní organizace čistým šatstvem nepohrdnou,“ říká autor projektu, místostarosta Milan Pecka. Dodává, že nejprve zmapoval zájem mezi občany o tuto službu, a když zjistil, že o sběr šatstva nemá zájem žádná z charitních organizací v celé republice, inspirovali se u polských sousedů.

Radnici vyšla vstříc polská firma, která se specializuje na svoz, třídění a distribuci starého šatstva. „Radnici to nebude nic stát, polská firma ponese všechny náklady, dokonce vyrobí speciální nápisy v češtině. Část oblečení se k nám vrátí a bude k dispozici azylovému domu pro bezdomovce, využijí je také jiné charitní organizace. Část oděvů firma vyváží na Ukrajinu, do Rumunska a do jiných chudších oblastí Evropy,“ říká Pecka s tím, že je třeba dávat do nádob čisté a nepoškozené oblečení, dále boty a hračky.

Tři měsíce trvalo než se firmě Wtórpol a českotěšínské radnici podařilo vyřešit celou logistiku a převoz přes hranici. Vše vyřešila smlouva, podle níž se kontejnery vozí přes hranici jako humanitární pomoc. Šest sběrných nádob bude rozmístěno na pěti místech ve městě. Ve sběrném dvoře Na Horkách, parkovišti u divadla, parkovišti Hornická a ve Štefánikové ulici a dva na parkovišti mezi sídlištěm u mlékárny a Billou.