„Provedli jsme dopravně preventivní akci zaměřenou na požívání alkoholu a omamných a psychotropních látek. Tahle akce byla opodstatněná vzhledem k počtu dopravních nehod, které jsou způsobeny právě alkoholem,“ vysvětlil vedoucí Dopravní policie v Karviné Jindřich Machů. Od osmé hodiny večerní až do druhé hodiny ranní zkontrolovalo osm policejních hlídek na území bývalého karvinského okresu několik desítek řidičů.

Pokud se při foukání neobjevila přítomnost alkoholu, byli řidiči odměněni dárkem v podobě energetického nápoje a protiskluzové podložky od BESIP. Redaktorka Deníku se přímo na místě kontroly setkala s pozitivními reakcemi řidičů na tento dárek. „Tak to je úžasné, to jsem opravdu nečekal. Za volantem nikdy nepiju. Určitě to je pro lidi dobrá motivace,“ řekl jeden z oslovených řidičů, pan Jiří z Karviné. Manažer pro BESIP Moravskoslezského kraje Pavel Rakus si myslí, že takové akce by mohly být jedním z nástrojů, jak změnit názor na práci dopravní policie.

„Všeobecně vládne o policii špatný názor. Chceme, aby právě ti zodpovědní řidiči, kteří jezdí podle zákonů, byli odměněni.“ S ním souhlasí i šéf dopravní policie Jindřich Machů. „Řidiči si myslí, že od silniční hlídky mohou čekat pouze blokové pokuty. Bývají pak mile překvapeni, když dostanou nečekaný dárek.“ Při této noční kontrole řídilo pod vlivem alkoholu osm z celkového počtu kontrolovaných řidičů. „Pět z nich bylo předáno ke správnímu řízení, tři z nich se dopustili trestného činu. Nadýchali více než jedno promile alkoholu,“ uvedla policejní mluvčí Zlatuše Viačková.