Během roku 2008 bude český konzulát v Katovicích na popud ministerstva zahraničních věcí uzavřen. Mluvčí Ministerstva zahraničních věcí České republiky Zuzana Opletalová tuto informaci potvrdila. „Důvodem uzavření jsou vstup do Schengenu a rozpočtová omezení,“ řekla Opletalová. Člen Česko-polské obchodní komory a českotěšínský zastupitel za ODS Rostislav Zabystrzan považuje zrušení konzulátu v Katovicích za nepromyšlený krok.

„Pro náš příhraniční region, kde jsou tyto obchodní a turistické kontakty nejužší, to je nešťastné řešení, které bude mít dopad na podnikatele v našem regionu. Obchodní výměna České republiky s Polskem roste každým rokem a právě konzulát v Katovicích podnikatelům často zprostředkovával kontakty. A to mluvím jen o obchodní rovině,“ tvrdí Zabystrzan.

Naopak Polsko svůj generální konzulát v Ostravě rušit nehodlá, a to přesto, že Ostravsko je menší aglomerací než Katovický region. Generální ředitel Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Miroslav Fabian říká, že je velká škoda, že pro zavírání konzulátu teď není vhodná doba. „Konzulát v Katovicích měl velkou zásluhu na rozvíjení vztahů mezi oběma zeměmi. Budou se samozřejmě hledat jiné cesty, jak podpořit spolupráci českých a polských firem, jak je sdružovat a jak se společně podílet na regionálních projektech,“ tvrdí Fabian.

Předseda Rady Poláků Josef Szymeczek je tímto krokem českého ministerstva zahraničí velmi znepokojen. „Zrušení konzulátu v Katovicích bude mít neblahý dopad na rozvoj v našem regionu. Ministerští úředníci si neuvědomují, jak je tato instituce zrovna na slezsko-těšínském území nutná,“ apeluje Szymeczek. Podle něj by konzulát neměl být zprostředkovatelem jen pro obchodní záležitosti, ale také pro záležitosti kulturně–osvětové. „Spolupracovaly s ním mnohé vysoké školy v našem kraji, například Slezská či Ostravská univerzita. Chystáme se za Radu Poláků odeslat oficiální vyjádření k této věci na ministerstvo, i když rozhodnutí o zrušení konzulátu asi nezvrátíme,“ dodal Szymeczek.

S končícím generálním konzulem ČR v Katovicích Josefem Byrtusem se už minulý týden rozloučili starostové obou Těšínů na posledním zasedání společných zastupitelstev. „Konzul Byrtus byl zářným příkladem moderní demokracie, kdy lze spojit hájení zájmu státu s budováním dobrých vztahů s partnerskou zemí. Katovicko je nejen pro nás, ale i pro celé Česko velmi důležitý region s čilou obchodní i turistickou výměnou,“ uvedl českotěšínský starosta Vít Slováček. Přestože na internetu stále figuruje konzulát ve Wroclawi, i ten byl už dříve zrušen. Pro oficiální kontakt s polskou stranou tak zůstává velvyslanectví ve Varšavě.