U objevení plátna před téměř 20 lety byl současný správce Broumovského kláštera Přemysl Sochor, který ve středu v Karviné dohlížel na instalaci a ochotně odpovídal na otázky novinářů.

„Tušili jsme, že by v té schránce mohla být třeba částečka originálu nebo třeba nitka, jak je to u křesťanských relikvií běžné. K našemu údivu jsme tam našli celou kopii turínského plátna s autentikou, což je listina potvrzující, že po zhotovení bylo plátno dotýkáno originálu. Zprvu jsme byli trochu zklamaní, protož na plátně není téměř nic vidět. Až kdy jsme ho nasvítili, spatřili postavu člověka," líčí spoluobjevitel Turínského plátna Přemysl Sochor.

Z autentiky se dozvěděli, že plátno pochází z roku 1651, že bylo darování Matoušovi Ferdinandovi Sobkovi z Norimberka, který zřejmě ještě za svého života ho daroval Broumovskému klášteru. Loni prošlo plátno důkladnou restaurací a očištěním.

Autor Turínského plátna je neznámý, po světě koluje asi 40 historický kopií. Severně od Alp je však pouze jedna – ta z Broumovského kláštera, kterou budou moci vidět i lidé na karvinském zámku.

Veřejnosti se výstava sice otevře ve středu 18. ledna v 10 hodin, ale první návštěvníci ji mohou vidět už v úterý odpoledne, kdy se na zámku koná Přednáška známého záhadologa Arnošta Vašíčka s názvem S puncem zázraku bude pojednávat nejenom o Turínském plátně, ale především o dalších podobných relikviích či jevech, jejichž původ si neumíme dodnes vysvětlit.

Vstupenky už jsou v prodeji v pokladně zámku.