Budoucí šéf karvinské pobočky jihokorejské firmy Sejong Guan wn. Jung včera za asistence karvinského primátora Tomáše Hanzela symbolicky zahájili stavbu továrny poklepem na základní kámen. Tovární hala má stát už počátkem příštího roku a zpočátku v ní najde práci okolo jednoho sta lidí. „Korejci se zavázali, že do roku 2011, kdy se má naplno rozběhnout výroba, bude mít firma až 250 zaměstnanců,“ řekla mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

Společnost Sejong je dalším ze subdodavatelů nošovické továrny Hyundai a žilinské KIA a pro obě automobilky bude vyrábět výfuky. Primátor Tomáš Hanzel je rád, že firma slibuje v Karviné dlouhodobé působení a tedy i dobrou perspektivu pro starší, ale i mladé zaměstnance. „V investiční smlouvě jsme si mimo jiné vymínili, že firma dá přednost zaměstnancům z Karvinska, na tom nám velmi záleží – stále jsme oblastí s druhou nejvyšší nezaměstnaností v České republice, takže se snažíme, aby v naší zoně dostali práci především kvalifikovaní lidé z našeho regionu,“ připomněl primátor. Sejong už působí na Slovensku, kde má asi 40 zaměstnanců a během měsíce by se měl jeji počet až čtyřikrát zvýšit. Po spuštění výroby v Karviné se současný šéf slovenské pobočky – Guan wn. Jung – přestěhuje do Karviné.

„V lednu se mají začít navážet linky a v dubnu se počítá se spuštěním zkušebního provozu,“ řekl šéf dodavatelské firmy Milan Cibulka. Jihokorejská investice v Karviné přesáhne půl miliardy korun a Sejong je už šestou firmou, která na Novém poli investovala. Jejími sousedy jsou například společnosti Shimano, Gates, Standt nebo Baumann Springs. „Tisíc pracovních míst už je přímo v zóně, další tisícovku lidí zaměstnaly práce v návaznosti na požadavky tamních výrobců,“ dodal Hanzel.