Podíl nakažených z celkového množství testovaných v pondělí klesl na 5,29 procenta. Dosud se v zemi nakazilo 11.809 lidí, vyléčilo se jich 7751, obětí je 349. Aktuálně tak v zemi je 3709 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešní 9. hodině.

NEJPOSTIŽENĚJŠÍ REGION

Podle hygieniků z Ostravy se počet případů nakažených covidem-19 v Moravskoslezském kraji zvedl za posledních 24 hodin o 51 případů a celkově vystoupal na číslo 2304. V okrese Karviná k dnešnímu dni počet nakažených činí 1001. Na další čísla se můžete podívat v přiložené mapce.

Pro zvětšení na mapu klikněte:

Zdroj: KHS Ostrava

Karvinsko je nejpostiženějším regionem. Za posledních sedm dní tam na 100.000 obyvatel připadá více než 248 nakažených. Druhý nejvyšší výskyt je v sousedním okrese Frýdek-Místek, kde je zhruba 36 nakažených na 100.000 obyvatel.

Na situaci dnes reagoval i hejtman kraj Ivo Vondrák. "Mám sám obrovské výhrady k aktuální situaci a především jejímu řešení. Dokud trval nouzový stav, bylo vše pod kontrolou, krizový štáb fungoval velmi efektivně a v mnoha ohledech jsme byli nejlepší v republice. Po skončení nouzového stavu jsme jako vedení kraje ztratili pravomoc řízení, nemáme přístup ani k přesným číslům a dokázali jsme prosadit plošné testování na všech dolech, i když jsme o to usilovali už dříve, až teď. Snažíme se ale bojovat, mnohdy bohužel s lidmi, kteří by měli stát na naší straně a kteří o opatřeních a řešení situace z epidemiologického hlediska momentálně rozhodují," uvedl na sociální síti Facebook.

"Nevyhýbám se odpovědnosti, ale taková je aktuální situace. A ohledně vyjádření o šíření kvůli nezodpovědnosti bych rád řekl to, že pokud je nařízeno plošné testování na dvou provozech v OKD a třetina horníků se vůbec nedostaví, přestože 25 procent jejich kolegů je pozitivních, a dál chodí do hospod a jinde mezi lidi…," dodal dále Vondrák.

DALŠÍ TESTOVÁNÍ

V dolech ČSM-Sever a ČSM-Jih na Karvinsku má být otestováno 4300 lidí, zatím bylo odebráno přes 2700 vzorků.

Hejtman Ivo Vondrák (ANO) apeloval na vedení OKD, aby zajistilo, že jejich pracovníci přijdou na testy. Dodal, že statistický vzorek zaměstnanců se bude testovat i v Dole ČSA. Když se ukáže, že počet nakažených je statisticky významný, testovalo by se od příštího týdne plošně i tam.

Ilustrační foto.
Roušky v kraji nesundáme! Podle hlavní hygieničky není nutné OKD zcela uzavřít

Denní nárůst nových případů v poslední dnech zrychloval. Ve čtvrtek přibylo 93 nakažených, v pátek 168, v sobotu 260 a v neděli 305. Podíl potvrzených nákaz k celkovému množství provedených testů v neděli dosáhl téměř 17 procent, což bylo nejvíce od začátku epidemie. V pondělí ale klesl pod sedmidenní průměr. Laboratoře provedly 3817 testů, zhruba o 1400 více než v neděli.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nejde o druhou vlnu epidemie. "Směřujeme všechny síly hygieniků do Moravskoslezského kraje, zejména na Karvinsko. Poslední skokové nárůsty pozitivních případů se opět týkají tohoto lokálního ohniska. Jsou dány zejména masivním testováním kontaktů horníků a bohužel také neukázněností občanů," řekl v pondělí novinářům Vojtěch.

ZPŘÍSNĚNÁ OPATŘENÍ

Na Karvinsku a Frýdecko-Místecku, tedy v regionech, kde se v posledních týdnech nejvíce šíří koronavirus způsobující nemoc covid-19, dnes začínají platit nová zpřísněná opatření. I nadále tam například budou muset lidé ve vnitřních prostorech nebo vozidlech veřejné dopravy nosit roušky. Opatření nařídila Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě.

V obou okresech trvá zákaz návštěv v domovech důchodců a zdravotnických zařízeních. Jejich noví klienti budou muset mít negativní test. Pokud pojedou autem lidé, kteří nežijí v jedné domácnosti, musí mít roušky.

Ilustrační foto.
Jaká opatření proti viru zavádí hygienici na Karvinsku? Projděte si přehled

Na akcích, a to i venku, bude moci být pouze 100 lidí v každém odděleném sektoru, přičemž takových sektorů může být nejvýše pět.

Restaurace a další provozovny stravovacích služeb budou muset mít od 23:00 do 08:00 zavřeno, a to i venkovní prostory. "V ranních hodinách jsme udělili výjimku pouze zdravotním zařízením, sociálním službám, věznici a hotelovým restauracím," řekla ředitelka KHS Pavla Svrčinová.

Prodávat se může přes okénko, které se musí pravidelně dezinfikovat. V restauracích musí být zachovány minimálně dvoumetrové vzdálenosti mezi jednotlivými stoly a místy. U stolu můžou sedět maximálně čtyři lidé, pokud nejde o příslušníky jedné domácnosti.

"Novinkou je, že u výrobních podniků, které mají vícesměnný provoz, požadujeme v co největší míře oddělení jednotlivých směn," řekla Svrčinová. KHS také určila závazná pravidla pro dětské tábory, kterých bývá na Frýdecko-Místecku nejvíce. V jídelnách například musí být dezinfekce a jednorázové ručníky, děti si nebudou moct samy vařit.

V celém Moravskoslezském kraji až do odvolání platí, že všichni přeshraniční pracovníci budou muset mít co deset dní negativní PCR test. Rovněž pro celý kraj platí, že na hromadných akcích, kde bude ve vnitřních prostorách více než 100 osob, musí mít lidé zakryté nosy a ústa.