Ubytovnu Kosmos, která původně sloužila horníkům, poté nějaký část studentům zdejší fakulty, byla v posledních letech hnízdem sociálně slabých lidí, které tam stěhovala firma, které měla objekt pronajatý od majitele - společnosti RPG Byty.

Podívejte se na video z demolice Kosmosu v Karviné

Zdroj: Deník/Tomáš Januszek

Od ní ubytovnu právě z obav před růstem problémů s asociály a kriminalitou koupilo v roce 2016 město za necelých 30 milionů. 

Nechalo zlikvidovat starou kotelnu a restauraci a zvažovalo, jak budovu dále využít. Původně se měl Kosmos přestavět na startovací byty a byty pro seniory, pak se měl o několik pater snížit, až se nakonec se město pro nezájem o tyto byty a po revizi projektantů se rozhodlo objekt zcela strhnout.

Demolice bývalé hornické ubytovny Kosmos v Karviné, 9. listopadu 2020.Zdroj: Deník/Tomáš Januszek

Ne zcela výhodná cena za rekonstrukci

„Po provedené prohlídce bylo zjištěno, že stav, ve kterém se objekt nachází, zejména jeho technický stav, vlhkostní poruchy a statické poruchy na objektu vyžadují zvýšené náklady na stavební úpravy a rekonstrukce. S ohledem na to jsme doporučili, aby byly provedeny rozsáhlé opravy, které by si vyžádaly desítky milionů korun. Tato cena byla ekonomicky pro zachování celého objektu ne zcela výhodná,“ řekl hlavní projektant Ladislav Zahradníček.

Po demolici a úklidu, které by měly skončit během prosince, bude prostranství zatravněno, přibude nová zeleň.

Trenér karvinských fotbalistů Juraj Jarábek.
Máme tým na klidný střed tabulky, míní karvinský trenér Juraj Jarábek
Horníci a Rastislav Maďar. Ilustrační koláž.
Horníci z Karvinska slouží vědě. Maďarův tým zkoumá, jak jsou na tom po nákaze