Budova u Centrálního hřbitova v Českém Těšíně nyní patří Luterské evangelické církvi augsburského vyznání. Ta ji koupila a upravila pro své účely.

„Neměli jsme až dosud nic a tato budova nám vyhovovala. Proto jsme se rozhodli ji koupit a scházet se tady,“ uvedl kněz českotěšínského sboru Rafał Bukowiecki.

Svépomocí si sem věřící dotáhli elektřinu, opravili střechu i okapy a další nutné věci. Na většinu práce ale finančně přispěl Národní památkový ústav, s jehož souhlasem byla budova přestavována.

Při přestavbě se církev chtěla co nejvíce přiblížit vzhledu z první republiky. Do nového kostela také možná dorazí varhany z Nizozemí. Ještě před dvěma lety přitom budova sloužila jako sklad rakví, město ji sboru odprodalo za 200 tisíc korun.

Proč se vlastně církev rozhodla přestěhovat svůj sbor právě sem?

„Fungujeme po odluce se Slezskou evangelickou církví samostatně od roku 1995. Původně jsme společně sídlili v kostele Na Nivách a v prostorách jsme se střídali. Postupně jsme dospěli k tomu, že potřebujeme vlastní prostory,“ popsal Bukowiecki.

A tak v posledních třech letech církev hledala, až našla. „Prostory nám vyhovovaly, v budově je krásná kaple a navíc – je to jen naše. Jsme moc rádi, že mám konečně vlastní prostory,“ řekl kněz. Kromě kaple pro bohoslužby je tady i malý sál, kde se bude scházet nedělní škola, vyučovat náboženství a konat další akce.

V kostelíku proběhla první bohoslužba loni na konci října. Vysvěcen ale bude až letos na jaře, konkrétně 1. května.

U někdejší židovské modlitebny je také židovský hřbitov, ale už notně sešlý oproti původnímu stavu. Stavba je podle památkářů unikátní už vůbec tím, že se dochovala.

„V regionu se dochoval například také židovský pohřební dům v Jablunkově,“ upozornil Josef Rozkopal z Národního památkového ústavu v Ostravě.