Na dlouhodobější pobyt ve vodě to zatím není. Voda v bazénech má teplotu kolem 15 stupňů Celsia. „Letní koupaliště bude otevřeno od soboty 19. května. Samozřejmě, že voda v bazénech je ještě chladnější, ale víme z předešlých let, že lidé areál navštěvují kvůli slunění a ve vodě se třeba jen krátce osvěžují,“ vysvětlil mluvčí havířovského magistrátu Ivan Trnka.

Koupaliště je letos připraveno snad na nejvyšší možné úrovni. V provozu budou všechny bazény a atrakce. Mezi lákadla patří kombinovaný nerezový bazén, do něhož ústí dva tobogány, skluzavka. Jsou v něm různé chrliče vody, divoká řeka nebo koule vytvářející vlny. V pravidelných časových intervalech se bude otevírat skokanská věž. Z bezpečnostních důvodů jen stupně ve výšce 3 a 5 metrů. Nejvyšší desítka se neotevírá kvůli riziku úrazu. Někteří skokani, kteří by si troufli z desítky skákat, příliš riskují a nedokonalý dopad na vodní hladinu z takové výšky je velmi nebezpečný.

Bezpečnost je na havířovském koupališti na prvním místě. Ve službě se střídají plavčíci, kteří mají řádně absolvované zkoušky a většina z nich v průběhu roku pracuje jako instruktoři plavání na krytých bazénů. Je pravděpodobné, že i letos projdou prověřovacím cvičením, o němž nebudou předem informováni. „Dohled plavčíků nad návštěvníky je samozřejmě po celou provozní dobu, stejně jako je k dispozici ošetřovna s lékařem. Nejčastěji ošetřujeme drobnější odřeniny a žihadla bodavého hmyzu. Musím zdůraznit velmi dobrou spolupráci se záchrannou službou. Záchranáři vědí, že když už je z koupaliště voláme, že jde o opravdu vážnější případ a nezneužíváme jejich služby. Pro srovnání mohu uvést zkušenost z Olomouce, kde na tamním koupališti neslouží lékař a během jednoho víkendu tam musela sanitka přijet šedesátkrát,“ řekl lékař Jindřišek Dolanský.

Přestože havířovské letní koupaliště patří mezi nejmodernější v celém regionu, daří se městu držet vstupné na nejnižší úrovni v regionu. Dospělí platí 50 korun, děti do 12 let 20 korun, důchodci 30 a malí caparti do dvou let mají vstup zdarma. Poslední dvě hodiny provozní doby jsou za jednotné vstupné 20 korun. Převlékárna a všechny vodní atrakce jsou v ceně vstupného. Za poplatek je možné si půjčit sportovní potřeby.

Nízkou cenu vstupného se daří městu držet i tím, že většina vody v bazénech pochází z řeky Lučiny, kdy je filtrována a chemicky upravována. Mnohem dražší voda z vodovodního řadu je přibírána jen v případě, že je vody v řece málo a její kvalita je nevyhovující. Správa sportovních a rekreačních zařízení, která se o chod koupaliště stará, věnuje kvalitě vody maximální pozornost. Předepsané hodnoty kvality vody kontrolují hygienici, kteří by mohli v krajním případě nařídit vypuštění a vyčištění bazénů, což by pro město znamenalo vysokou ztrátu. Koupaliště však má natolik účinné technické zařízení, že voda v bazénech je na velmi dobré úrovni po celou sezonu.

Do konce června bude otevřeno od 9 do 18 hodin, o víkendech o hodinu déle. V červenci vždy od 8 do 20 hodin a v srpnu od 9 do 19 hodin. Provozní doba koupaliště je uvedena každý den v Havířovském deníku na servisní straně.