„Malá expozice představuje výběr vánočních a novoročních přání z archivu Klubu esperantistů v Havířově a od jeho členů i příznivců. Nejvíce jich shromáždila dlouholetá kronikářka klubu, Jarmila Pastrňáková-Wiatrová, která si od 70. let minulého století dopisovala s esperantisty z mnoha zemí světa,“ přiblížil výstavu předseda klubu havířovských esperantistů Zdeněk Heiser.

Krátký exkurz do historie. První komerční pohlednice s tematikou Vánoc se objevila v polovině 19. století v Londýně. V roce 1875 se díky jednomu německému imigrantovi dostala výroba vánočních pohlednic do USA, kde zažila značný boom. Velkou oblibu ke konci 19. století získaly i ve střední Evropě, kde se velmocí v jejich produkci stalo Německo.

To také ovlivňovalo i vývoj na historickém území Čech a Moravy. Na počátku 20. století zde byly k dostání výhradně pohledy s německými nápisy. České texty převládly až po skončení první světové války.

„Zlatý věk pohledů je zřejmě již za námi. Můžeme se jen otočit, zavzpomínat a pak odeslat e-mail nebo SMS. Ale třeba přece jen raději ručně napíšeme přání na papírovou pohlednici?“ zamyslel se Zdeněk Heiser.