Kovy a kabely, které kovy obsahují, se už nekradou tolik co dříve. Takto zní zpráva, kterou Deník získal, když zjišťoval, nakolik účinná je v praxi několik měsíců trvající vyhláška, která zakazuje sběrnám vyplácet za kovy peníze na ruku. Nyní se vyplácí buď na účet, nebo šekem.

„Ano, ta čísla šla rozhodně dolů a těchto krádeží evidujeme všude v okrese podstatně méně než v minulosti," potvrdila policejní mluvčí Zlatuše Viačková. Krádeže kovů a jejich následné zpeněžování v některých sběrnách, to byla vždy doména především takzvaných šroťáků. Tedy lidí, kteří často žijí bez domova a sběrny jsou jedny z jejich hlavních zdrojů příjmů.

Strážníci: Potvrzujeme pokles

V praxi se s nimi často setkávají především strážníci. „V minulosti se kradly dopravní značky, sloupky, poklopy kanálů a další. Neříkám, že to úplně skončilo, můžu ale potvrdit, že takových případů od zavedení vyhlášky řešíme skutečně méně," uvedl zástupce ředitele Městské policie Karviná Václav Ožana.

O takzvaných šroťácích vědí své také strážníci v Bohumíně. „A zatímco loni jsme řešili více než padesát případů, kde šlo o krádeže kovů, letos jich ještě není ani deset," podotýká ředitel tamní městské policie Karel Vach.

A co na to lidé, kteří sběrny vlastní? Jeden z nejdéle působících na tomto poli je v okrese Karviná i Jan Rangl, jehož syn pracuje také v oboru.

„Čistě za sebe a za syna mohu říct, že vyhláška nám zkomplikovala život. Je to zdlouhavý proces, je s tím spousta papírování, museli jsme si nakoupit tiskárny, programy, naučit s nimi pracovat personál a podobně. Na druhé straně se zkrátka nedá nic dělat a normálně fungujeme dál," uvedl Jan Rangl.

Vyhlášku zavedlo ministerstvo životního prostředí. „Celorepubliková data potvrzují, že daná kriminalita šla celkově dolů o 50 až 60 procent, a víme také, že tyto krádeže klesly třeba také v železničním sektoru, kde tyto činy ohrožovaly třeba bezpečnost cestujících a zaměstnanců," uvedla mluvčí ministerstva Petra Roubíčková, podle níž ale tyto výsledky přišly také díky častějším kontrolám sběren a dalším opatřením.

Přísnější kontroly, vysoké pokuty za krádeže zařízení, která zabezpečují například provoz právě na železnicích, a další pravidla obsahuje i nový návrh tzv. odpadového zákona, kterým by se naši poslanci měli zabývat zřejmě v první polovině příštího roku.

V celé věci tak zatím zůstává oficiálně nezodpovězená jediná otázka. Co začnou či začali dělat lidé, pro které byly kovy a kabely hlavním příjmem a teď mají cestu k těmto penězům mnohem komplikovanější?

Uklidňující může být skutečnost, že kriminalita v posledních letech obecně stále klesá. Neoficiální zdroje pak hovoří o tom, že nepoctivci, kteří u „řemesla" zůstali, vozí šrot například do sousedních zemí, nebo si peníze nechávají posílat na účty známých a podobně. Oficiální informace o tom, zda ti ostatní našli méně nepoctivý způsob obživy nebo se kriminálně angažují jinde, neexistují.