TÉMA DENÍKU

Jaký je typický obyvatel Moravskoslezského kraje?

Je to žena kolem čtyřiceti let, která žije ve městě, sama, ve svém bytě nebo domku. Pracuje, má středoškolské vzdělání, nejspíš bez maturity, o kterou se možná pokusila, ale neúspěšně. Může být i vdaná, ale manželství s velkou pravděpodobností míří do záhuby.

Typická „Moravskoslezanka“ je nevěřící a zcela jistě vlastní počítač s připojením na internet. Dá se to vyvodit z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ), který zveřejnil předběžné výsledky loňského sčítání lidu.

Od posledního sčítání v roce 2001 nás v Moravskoslezském kraji ubylo o devětadvacet tisíc na 1 236 028 obyvatel. Přišli jsme tak o prvenství v republice, pokud jde o tento ukazatel. O více než šestadvacet tisíc žije v regionu více žen než mužů. „Pokud se nic nezmění, při dalším sčítání už Moravskoslezský kraj nebude v počtu obyvatel ani první jako před deseti lety, ani třetí, jako je teď, ale až čtvrtý, protože ho kromě Prahy a Středočeského kraje předstihne i Jihomoravský kraj,“ uvedl ředitel Krajské správy ČSÚ Jaromír Kartous.

Dodal, že kraj přichází o obyvatele tak, že více lidí umírá, než se rodí, mnohem více lidí se také ale stěhuje pryč, než sem přichází. „Tento jev je na severní Moravě nejvýraznější z celé České republiky,“ upřesnil Kartous s tím, že ubývá také rodáků lidí, kteří se narodili v obci svého trvalého bydliště.

Přibývají cizinci

Zdvojnásobil se ale počet cizinců na více než jednadvacet tisíc. Přicházejí nejvíce ze Slovenska, Polska a Vietnamu, žijí převážně v Ostravě, na Karvinsku, Frýdecko-Místecku a Havířovsku. „Z jednotlivých obcí se vymykají Petrovice u Karviné s téměř třináctiprocentním podílem cizinců, zejména z Polska,“ řekl Kartous. To, že u nás přibývá cizinců z Vietnamu nebo třeba Ukrajiny ukazuje podle sociologa Lubora Hrušky- -Tvrdého na to, že už k nám dorazili přistěhovalci, kteří nejdříve hledali pracovní příležitosti v Praze a na západě republiky.

Žijeme sami, jsme vzdělanější

Sčítání potvrdilo, že obyvatelstvo v kraji stárne. „Zatímco v roce 1991 v podstatě na jednoho důchodce připadaly dvě děti, teď se ten poměr úplně otočil a větší podíl mají obyvatelé v poproduktivním věku,“ tvrdí Kartous.

Obyvatelé Moravskoslezského kraje stále častěji žijí sami. Ubývají ženatí a vdané, přibývají rozvedené páry, svobodní lidé a také ti, kterým jejich partner nebo partnerka zemřeli. „Nejvíce rozvedených je v Ostravě, nejméně v Kravařích. V tomto městě žije také nejvíce sezdaných párů, na rozdíl od Bruntálu, kde svatbou potvrzený vztah má nejméně lidí. V kraji máme šest obcí, ve kterých není ani jediný vdovec. Vdovy jsou však ve všech obcích kraje,“ konstatoval šéf krajských statistiků. Sociolog Lubor Hruška-Tvrdý míní, že to, že přibývá svobodných a rozvedených lidí, mimo jiné souvisí s ekonomickou nestabilitou regionu, která ovlivňuje vztahy mezi partnery.

Jsme také vzdělanější než před deseti lety, přibývá lidí s vysokou školou. Toužíme žít ve vlastních bytech a domech. V posledních deseti letech podle statistiků rapidně vzrostla v kraji výstavba rodinných domků a bytových domů. Nejvíce se domy stavěly na Ostravsku, Frýdecko- -Místecku, Opavsku a Třinecku.

Počítače vládnou domácnostem

Po posledním sčítání lidu je jasné, že výpočetní technika nesmí chybět v domácnostech Moravskoslezského kraje. I v těch nejzapadlejších oblastech regionu je každá pátá domácnost připojena k internetu. „Největší podíl počítačů s připojením k internetu v kraji mají Těšínsko, Hlučínsko a Kravařsko téměř devětapadesát procent. Největší podíl domácností s internetem je v obci Čavisov na Ostravsku 74,7 procenta a Žermanice na Frýdecko-Místecku 72 procent. Nejmenší pak v obcích okresu Bruntál,“ řekl Kartous.

Krajská nej…

• Největší obce

Ostrava

Havířov

Karviná

• Nejmenší obce

Nová Pláň (BR)

Dlouhá Stráň (BR)

Petrovice (BR)

• Nejvíce cizinců

Ostravsko

• Nejméně cizinců

Vítkovsko

• Nejvíce rodáků

okres Opava

• Nejméně rodáků

okres Bruntál

• Nejvíce dětí do 14 let

Novojičínsko

• Nejméně dětí do 14 let

Karvinsko

• Nejvíce seniorů nad 65 let

Ostravsko

• Nejméně seniorů nad 65 let

Bruntálsko

• Nejvíce věřících

okres Opava

• Nejméně věřících

okres Bruntál

¨*Zdroj: ČSÚ