Orlovští zastupitelé totiž v pondělí rozhodli, že město nepřevezme ZUŠ a její budovy pod svou dikci.

„LAŠKOVÁNÍ“ MEZI OPOZICÍ A VEDENÍM MĚSTA

Do poslední chvíle přitom situace nebyla vůbec přehledná a vedení Orlové stále deklarovalo, že převzetí školy je otevřenou záležitostí. „Se současným rozhodnutím se ztotožňujeme a pro město to tak bude lepší už jen z finančních důvodů. Mrzí nás jen, že daný materiál nebyl pro zastupitele vůbec důkladně připraven a svědčí to o neprofesionální práci současného vedení města,“ řekla po hlasování za opozici zastupitelka za ANO a bývalá orlovská místostarostka Petra Jenčmionková. Ta také podotkla, že vedení města s opozicí nekomunikuje.

A jiskření mezi oběma stranami probíhalo i na daném zasedání zastupitelstva. „Zda to pro město je dobré rozhodnutí ukáže čas. Každopádně, pokud mají členové opozice zájem o informace, stačí, když se sami budou ptát, účastnit se aktivně kulatých stolů a podobně. Mimochodem, bývalé paní místostarostce bych mohl připomenout, jak ve své funkci komunikovala ona sama,“ reagoval pak starosta Orlové Miroslav Chlubna (Koalice politických hnutí NEZÁVISLÍ a Změna pro lidi).

Provozovatelem orlovské ZUŠ tedy zůstává kraj, což bylo také přání vedení školy a pedagogů. Budova školy je již léta v nevyhovujícím stavu. Navíc ani není plně využívaná. Na to vše poukazovali i sami zaměstnanci. Jedna z variant přitom hovořila, že kraj budovu a školu městu nechá a přidá i „dárek“ v podobě 12 milionů na rekonstrukci. Jenže, budova by na své oživení „spolykala“ několik desítek milionů. A ty by už šly z kasy města.

Realita a současnost? Kraj s vedením ZUŠ připravuje aktualizaci studie zmíněného stěhování. „Cílem je zvýšit kvalitu uměleckého vzdělávání v moderních prostorách a dostupném místě v centru města. Součástí studie bude vyčíslení výdajů spojených s rekonstrukcí prostor OA, což bude nezbytné hledisko pro definitivní rozhodnutí. Dokončení aktualizace předpokládáme během letošního roku,“ uvedl náměstek hejtmana kraje pro finance, investice a majetek, Jaroslav Kania.