Krajský úřad v návrhu rozhodnutí mimo jiné konstatoval, že se obec snažila změnit územní plán účelově. Úředníci navíc při přezkumu celé záležitosti dospěli k názoru, že existuje důvodná pochybnost o nestrannosti starostky obce Petry Fickové v celé této záležitosti. Postup obce při pořizování Změny č. 3 územního plánu obce proto krajský úřad označil jako nezákonný.

Nechtěli za plotem továrnu

Jádro sporu tkví v tom, že poblíž pozemku, na kterém investor dlouhodobě plánuje stavbu výrobny obalů pro farmacii, si postavila rodinný dům starostka obce a někteří současní radní. A výrobní halu v sousedství nechtěli. Proto se vedení obce snažilo majiteli pozemku zabránit v tom, aby tam mohl stavět.

Obec nejprve vyhlásila stavební uzávěru a změnou územního plánu se snažila převést inkriminovaný pozemek z kategorie zóna smíšená výrobní do kategorie občanské vybavení. Tím by na pozemku nesměla vyrůst průmyslová hala. Dalším důvodem, kvůli kterému kraj zasáhl, je ten, že návrh obec obsah změny ÚP výrazně zredukovala a řádně neprojednala s veřejností.

Návrh rozhodnutí krajského úřadu dosud nenabyl právní moci. Během měsíce může kterákoliv ze stran podávat námitky a připomínky. Po uplynutí této lhůty se Krajský úřad v Ostravě vypořádá s případnými námitkami či připomínkami a vydá rozhodnutí.

Starostka Petra Ficková konstatovala, že se jedná o názor krajského úřadu, se kterým není obec ztotožněna. Proto úřad pracuje na vypracování námitek. „Jak vše dopadne však nelze předjímat. Jen bych ráda podotkla, že obdobným způsobem rozhodl krajský úřad i v rámci pořízení stavební uzávěry, kdy celá záležitost skončila u soudu, který nám dal poté za pravdu,“ uvedla Ficková.

Rovněž se brání útokům na svoji osobu. „Celý proces pořizování je čistě v kompetenci zastupitelstva, které netvoří jedna osoba, ale patnáct lidí,“ řekla starostka. Opoziční zastupitel Pavel Tvardek (ČSSD) pro TV Polar připustil, že změna územního plánu byla tvořena účelově k zamezení výstavby haly pro výrobu farmaceutických výrobků. "Teď je na tahu druhá strana. Není vyloučeno, že obec bude žalovat,“ řekl.

Investor chce stavět

Prokuristka havířovské společnosti Vinamet CZ Eva Šillerová Deníku řekla, že investor má zájem pokračovat v přípravách stavby průmyslové haly na pozemcích, které v Horních Bludovicích vlastní.

„Než začal tento spor, měli jsme téměř před vydáním územního rozhodnutí. Nyní máme aktualizovaná všechna stanoviska, takže po nabytí právní moci, chceme požádají úřady o pokračování řízení tak, abychom získali územní rozhodnutí a posléze stavební povolení,“ řekla Šillerová. Připustila, že investor bude chtít uhradit náklady, které mu vznikly v důsledku sporu s obcí. Spolumajitel společnosti Vinamet CZ Vojtěch Filsák konstatoval, že kdyby nedošlo ke sporům s obcí, mohla už hala stát a provoz mohl dát lidem práci.