Kraj zároveň vyvrací některé nepodložené informace o omezování provozu některých nemocničních oddělení, či o tom, že by se z některé z krajských nemocnic mělo stát jedno velké oddělení následné péče.

„Situace je taková, že napříč nemocnicemi celého kraje – a to bez ohledu na zřizovatele – je nyní navíc přibližně 500 lůžek akutní péče, naopak schází přibližně stejný počet lůžek péče následné,“ řekl Deníku krajský zdravotní rada Martin Gebauer.

Řešení této situace navíc vyžadují i pojišťovny s ohledem na uzavírání dalších smluv. Celkový stav je dán nejen demografickým vývojem obyvatel v kraji, ale také počtem zdravotního personálu v nemocnicích.

Kraj chystá dané změny ve svých nemocnicích napříč celým regionem, na základě celkových údajů je doporučuje také dalším zřizovatelům. „My nyní jednáme s našimi primáři a se zdravotnickým personálem, aby ty změny byly opravdu optimální,“ říká dále Martin Gebauer. „Provedeny budou právě i s ohledem na zaměstnance nemocnic, a tak, aby odpovídaly také co nejvíce potřebám vycházejícím z praxe,“ doplnil.

Kraj dodává, že se ve svých nemocnicích, i přes chystanou optimalizaci, nechystá zavírat ani žádné ze současně fungujících nemocničních oddělení.