„Líbí se nám tady všechno, chtěly bychom nějakého králíka i domů,“ prozradily malé slečny. Přišly se ale jen podívat. „Máme doma morče, to úplně stačí. Pro holky je to ale zase nějaký zážitek, jsme tady už podruhé,“ dodala maminka Renáta.

Na 47. okresní výstavě drobného zvířectva na ně čekalo přes dvě stě zvířat od více než třiceti vystavovatelů z Česka i Polska.

„Z toho necelá stovka králíků, asi osmdesát druhů drůbeže a padesát holubů,“ uvedl Marián Pawlas, předseda Českého svazu chovatelů Karviná. Mezi nimi i nejrůznější kuriozity, jako například plemeno králíka, které se rodí černé a postupem času šediví, další plemeno vyšlechtěné jako imitace činčily nebo i národní plemeno Český luštič.

Připuštěním se strakatým králíkem totiž dokáže „rozluštit“, jak vypadali rodiče strakáče – mláďata se pak narodí ve stejných barvách. Kromě králíků návštěvníci uvidí třeba i slepice, které snáší zelená vajíčka nebo hedvábničky – slepičky podobné spíš angorským králíkům, které na svých cestách popisoval už Marco Polo.

Protože odborná komise ohodnotila zvířata rychle, otevřela se výstava pro veřejnost už v pátek a pokračuje i v sobotu a neděli. „O víkendu navíc na návštěvníky čeká i tombola o věcné nebo živé ceny,“ dodal Pawlas. Až do nedělního poledne také mohou lidé hlasovat a zvolit si nejkrásnější zvíře podle svého gusta.

Hana Husovská