Lidé si na smuteční síň v blízkosti hřbitova ve Staré Orlové stěžovali již několik let.

„Velmi často kritizovali špatné podmínky ve smuteční síni. Nejhorší situace byla snad v zimě, kdy mrzlo a foukal vítr. V průběhu obřadu tam byla neskutečná zima," říká ke stížnostem mluvčí města Nataša Cibulková.

Potvrzuje to i pětasedmdesátiletý pan František z Orlové-Poruby.

„Před dvěma lety mi zemřela manželka. Bylo to v zimě. Rozloučení se uskutečnilo ve smuteční síni. Obřad byl pěkný, ale v průběhu té hodiny jsme tam tak vymrzli, že jsme to skoro všichni odleželi," podotkl bývalý hornický důchodce.

Začít museli

Jak již bylo řečeno, s rekonstrukcí se začíná v těchto dnech a ukončena bude v závislosti na počasí. Smuteční síň by pak kromě nového a zatepleného kabátu měla mít i vyřešené vytápění .

„K rekonstrukci smuteční síně jsme museli přistoupit. Objekt byl zastaralý a stávající podmínky rozhodně nebyly důstojné posledního rozloučení s blízkými. Situace volala po rychlém řešení," podotkl orlovský starosta Tomáš Kuča.

Stejný vzhled

Projekt řeší výměny výplní otvorů smuteční síně a přilehlé pergoly a rekonstrukci střechy a podhledu zmíněné pergoly. Objekt síně je tvořen dvěma jednopodlažními pavilony a dvěma obezděnými atrii. „Všechny dominantní prvky fasády budou zachovány.

„Na stávající fasádě objektu je zastoupeno několik materiálů, především kabřincový, břízolitové omítky a z uliční fasády obklad z travertinových desek. Ty čeká chemické čištění," dodal starosta Orlové.

Budova tak nabídne podmínky hodné důstojnosti tamních obřadů i současným technologicko-stavební možnostem. Co se nezmění, bude její vzhled. Navrhované stavební úpravy neovlivní materiálové ani barevné řešení síně.