Zřizovatel - tedy Moravskoslezský kraj – nicméně ve čtvrtek Deníku sdělil, že nechce dopustit, aby karvinský špitál o tolik důležité akreditace přišel. O tom probíhala toho dne jednání zástupce kraje na ministerstvu zdravotnictví. „Zachování akreditovaného pracoviště v Karviné-Ráji je nyní alfou a omegou celé situace,“ řekl Deníku náměstek hejtmana kraje pro zdravotní péči Martin Gebauer.

Aby mohla být nemocnice akreditovaným pracovištěm, musí v ní fungovat čtyři obory s operativou. V případě, že by došlo k plánovanému přesunu ortopedie z Orlové do nemocnice v Havířově, zůstaly by v unii NsP Karviná-Ráj a Nemocnice Orlová obory s operativou tři.

„My nyní na ministerstvu jednáme o tom, zda by karvinská nemocnice nemohla i v takovém případě získat výjimku,“ řekl dále Marin Gebauer.

Ve hře je ale stále i to, zda lékaři ortopedie skutečně odejdou do Havířova, či nikoli. Jedna z verzí je i ta, že by část ortopedie fungovala v Havířově a část v Karviné. Ostatně, do Karviné se ortopedie měla stěhovat původně a zdejší nemocnice doteď připravovala veškeré podmínky podle návrhů primáře ortopedie Tomáše Knybla. Ten ale před nedávnem najednou rozhodl, že chce se svým týmem odejít raději do Havířova.

„Vše nyní skutečně stojí to na panu primářovi, který svá rozhodnutí v posledních měsících několikrát změnil. Rozhodně ale nesouhlasím s tím, jak v médiích dehonestoval podmínky a operační sály v karvinské nemocnici. Není to pravdou, sály odpovídají všem standardům a normám pro 21. století,“ podotkl dále Martin Gebauer.

Lékaři a odboráři nemocnice v Karviné nicméně nejistou situaci vnímají jako ohrožení svého špitálu. Již několik dní jsou ve stávkové pohotovosti a vyzývají zřizující kraj, aby jednal. „Jsme znepokojeni také dalšími kroky vedení nemocnice v Havířově, které oslovuje a přeplácí anesteziology z Karviné, aby pracovali v NsP Havířov,“ zní například v jejich výzvě pro kraj.

„O tomto jsem s panem ředitelem havířovské nemocnice jednal, protože existuje dohoda, že si v rámci našich zařízení nebudeme přetahovat zaměstnance. Sdělil mi, že náborové příspěvky jsou myšleny spíše pro příchod lékařů z jiných krajů či ze Slovenska,“ odpověděl Martin Gebauer.

Nejčernější scénář celé situace? Ortopedi se usídlí v Havířově, Karviná akreditace skutečně ztratí. Co pak? Lékaři – a týká se to právě oddělení ARO – kteří ještě nemají dokončené atestace by z nemocnice odešli tam, kde akreditace mají. ARO by tak mohlo dokonce skončit. „Tím jsou ohroženy všechny operační obory v naší nemocnici, skončit tedy následně může i gynekologie, chirurgie a stejně tak porodnice,“ říkají karvinští odboráři. Do Karviné by tak samozřejmě nepřicházely ani další mladé lékařské posily a špitálu by hrozila personální i oborová krize.

Další jednání o přesunu orlovské ortopedie a další situaci kolem Karviné a špitálů okolo probíhají i během pátku.