V přístavišti u mola už nabíraly pasažéry přívoz Rouza, elektroloď Harta a replika historického korábu Santa Maria. Na letišti se na slunci blýskaly ultralehké dvoumístné dolnoplošníky Skylark, vyhlídkový vrtulník a dokonce i vírníky pro fajnšmekry.

Za nápadem uspokojit na Slezské Hartě fanoušky lodní i letecké dopravy stojí především Jiří Vahalík, který pro Trofeo Niké natočil speciální videopozvánku.

„Založili jsme spolek Yacht Club Razová, pod kterým je zároveň i letiště. Co to všechno má společného? Všechno začíná na L. Loď i letadlo. Můžete si u nás také prohlédnout neobvyklé plavidlo, které jsme vytvořili: katamarán se stanem. U nás můžete mít i stan přímo na vodě,“ upozornil Jiří Vahalík na rarity, jaké uvidíte jedině v Razové. Katamarán je loď se dvěma trupy, která je stabilnější a moc se nenaklání, aby při stanování na vodě nehrozila začátečníkům mořská nemoc.

Na kuriózní propojení letiště a přístaviště každoročně upozorňuje také Razová Fest Voda – Vzduch, který se koná v červenci stejně jako tradiční jachtařský závod Bermuda Cup. Letošní ročník festivalu přinesl neobvyklé představení. V Razové přistál vrtulník, ze kterého vystoupil krnovský Elvis Pavel Pavlevský v kostýmu a po leteckém entrée megahvězdy rozjel svou velkolepou show krále rokenrolu.

„Kromě nádraží máme z dopravní infrastruktury v Razové úplně všechno. Přístav, letiště i silnice. Dokonce i vlak tady už tady byl, a hned dvakrát. Na Dětský den a na Den obce přijel vláček na kolečkách, co jezdí v zoologických zahradách. Jezdil celý den Razovou a svážel lidi do přístavu, protože jsme dost roztažená obec,“ usmívá se starosta Razové Ivan Fehérvári nad zdejšími kuriozitami.