Vrcholící léto nenechalo hygieniky zavřené v kancelářích, ale vyhnalo je k přírodním koupalištím i mimo stanovené termíny jejich obvyklých kontrol kvality vody. Dobře udělali. Během týdne od posledního měření se na mnoha místech voda opět zhoršila. Odborníci se tentokráte zaměřili na nádrže, které mají v tomto období prázdnin se sinicemi pravidelně problémy. „Jednalo se o tři nádrže v okrese Frýdek Místek – Brušperk, Baška a Žermanická přehrada a Vrbické jezero v okrese Karviná,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě Helena Šebáková.

Obavy rekreantům a milovníky koupání se bohužel potvrdily. „Ve srovnání s výsledky posledních rozborů došlo k výraznému zhoršení kvality vody na Žermanické přehradě, kde s ohledem na velmi vysoké počty toxických sinic koupání nedoporučujeme zejména dětem, alergikům a těhotným ženám z důvodu vzniku možných zdravotních problémů. Mohou jimi být bolesti hlavy, záněty sliznic nebo alergické vyrážky,“ vysvětlila Šebáková.

K mírnému nárůstu počtu sinic došlo i ve vodní nádrži Brušperk. Kvalita vody v nádržích Vrbické jezero a Baška se od posledního měření nezměnila. „Přetrvává zde zvýšené množství sinic. V těchto vodních nádržích doporučujeme zkrácení doby pobytu rizikovým skupinám a po koupeli by bylo vhodné i osprchování se v pitné vodě,“ dodala Šebáková s tím, že výsledky měření kvality vody jsou pro zájemce k dispozici na internetových stránkách www.khsova.cz.