„Jestli něco nefunguje, není to naše vina. Osvětlení bylo funkční, díly, které se mají lesknout, jsou vyleštěné a fontána byla také v provozu,“ řekl za zhotovitele Karel Holub.
„My jsme vše splnili a socha je zprovozněna podle plánu. Zcela odpovídá původní maketě a my jsme na ni velmi hrdí. Když se spojí všechny tři atributy, tedy voda, pohyb a světlo, je na ní až neuvěřitelné množství života,“ dodal spokojený umělec.
Ten vnímá jako největší problém osvětlení. Okolní pouliční lampy totiž zcela ničí světelný efekt, který může kyvadlo ve tmě poskytnout.
„V původním projektu se nad tím nikdo nepozastavil. Žlutá protimlhová světla přebíjí vše, takže efekt není podle našich představ. Jenže nám o tomto osvětlení náměstí předem nikdo neřekl a my na něj nemohli reagovat. Problémům by se možná předešlo, kdyby byla socha nainstalována podle původního plánu,“ dodal Holub.
Umělci sice hlásí splněný úkol, ale Havířované chodí kolem brány stále jako okolo nedokončené sochy. Brána totiž vůbec nesvítí a poslední dny dokonce ani nefunguje vodotrysk. Lidé navíc poukazují na to, že se nehýbe.
Umělci však udávají, že při síle větru 6 metrů za sekundu se kyvadlo vychyluje o dvacet centimetrů a to musí stačit. Radní přesto požádali umělce také o to, aby umožnili předání autorských práv pro případ, že by město Havířov chtělo do budoucna instalovat na kyvadle zařízení pro mechanický pohyb. Tato možnost však bude přípustná pouze se souhlasem znalce v oboru statiky.
Vandalové navíc stačili celé dílo znehodnotit. Počmárali ho totiž neznámí sprejeři. Osvětlení se snaží vedení města ještě vylepšit. Jedná se o technický problém, kdy se snaží zvýšit svítivost modrých okének na bocích díla.
„V současné době se řeší také osvětlení kyvadla. Dolaďuje se tak, aby dominanta zapadla do celého komplexu náměstí,“ přiznala mluvčí havířovské radnice Jana Pondělíčková.
Kontroverzní umělecké dílo přišlo město celkově už na 5,5 milionu korun. Po vyplacení částky 4,7 milionu schválila radnice umělcům doplatek 800 tisíc na požadované vícenáklady.