Po vyleštění se kyvadlo minulý týden rozsvítilo a také pod ním vytryskl pramen. Na uměleckém díle jsou tedy zajištěny všechny funkce, které má plnit, ale ještě není vše zdaleka v takovém stavu, jak si všichni představovali.

Například osvětlení nedosahuje dostatečné svítivosti a efekt, který měl vzniknout, je mizivý. Určitě se musí zapracovat na jeho zdokonalení. Další problém nastal s vodním pramenem. Vodotrysk stříká podle plánů několik centimetrů pod kyvadlo, ale při sebemenším závanu větru voda nemizí pouze zpět do nádrže, ale rozlévá se několik desítek metrů po celém náměstí.

„To je pěkná hloupost. Takhle to přeci nemůže zůstat,“ kritizovalo v průběhu pár minut tekoucí vodu po dlaždicích hned několik lidí.
„Kyvadlo je momentálně ve zkušebním provozu. Na vychytání much mají zhotovitelé ještě poměrně dost času. Věříme, že v dohodnutém termínu bude vše v pořádku,“ řekl náměstek primátora Zdeněk Osmanczyk.

Díky neshodám umělců s městem stojí Brána s kyvadlem a pramenem, jak se oficiálně umělecké dílo nazývá, nedokončená od prosince 2005. Nové vedení radnice se rozhodlo zaplatit umělcům vícenáklady, což bylo základním krokem k dohodě.