Dílo, na které jsou pražští umělci Stefan Milkov a Karel Holub hrdí, přesto není přesně podle představ občanů i vedení města. Den po předání například vůbec nesvítilo.

„Během předávání se řešily i další náležitosti kolem díla. Například to, zda v budoucnu půjdeme do rozpohybování kyvadla. Umělci souhlasili s provedením technických opatření, které zabezpečí nepřetržitý pohyb kyvadla. Jestli najdeme způsob, jak kývání vyřešit, tak ho zrealizujeme,“ řekla mluvčí havířovské radnice Jana Pondělíčková.

Zhotovitelé však požadují, aby k tomu došlo pouze tehdy, když to dovolí statický posudek a nebude přitom narušen vnější vzhled sochy. „To znamená, že bychom museli pohyb řešit zevnitř,“ přiblížila technický problém Pondělíčková.

Ostatní problémy kolem kyvadla byly zdárně vyřešeny, včetně osvícení pomocí světelných kabelů. Nyní přichází vúvahu pouze dodání externího nasvícení. „Do konce roku bychom mohli nainstalovat osvícení zněkolika bodových světel, které budou zasazeny do země,“ uvedla dále havířovská tisková mluvčí.

Město bude sochu několikrát za rok čistit, aby bylo zachováno v současné podobě. Navíc musí vyčistit počmárané díly, které zničili vandalové. Počítá se spoužitím speciálního materiálu, který dalšímu sprejerství zabrání.

Radnice musí vyřešit další problémy. Ty vytváří každodenně nedopalky zcigaret nebo jiné odpadky. „Dokonce někdo do otvorů fontány někdo naházel kartóny, které se rozmočily a následně ucpaly odtok. Samozřejmě se vždy postaráme o údržbu, ale lidé by si měli uvědomit, že jsou to jejich prostředky, které na tyto účely musíme zbytečně vynakládat,“ řekl primátor Havířova František Chobot.

Brána skyvadlem a pramenem byla vybrána ve veřejné soutěži, kterou vypsal Magistrát města Havířova v říjnu 2002. Do soutěže se přihlásilo 13 umělců zcelé České republiky, kteří předložili celkem 10 návrhů. Vedení města vystavilo modely artefaktů a Havířované mohli vyjádřit svůj názor prostřednictvím ankety. Vní bylo doručeno více než 4 tisíce hlasovacích lístků. Nejvíce hlasů získalo dílo místního umělce. Jenže cena 22 milionů korun byla neúnosná a přednost dostala socha, která se umístila na druhém místě. Brána s kyvadlem a pramenem, jež vyšla na 5,6 milionu korun, zvítězila v hlasování odborné komise. Výběr monumentu stvrdilo na začátku roku 2003 i městské zastupitelstvo. Společně s kyvadlem byla vybrána i socha Rodinky, která je umístěna v prostoru před cukrárnou Italka.