Labuť pak musela svou rodinu i s mladými na čas opustit. V krku měla totiž zaseknutou rybářskou návnadu, ze které na silonu visela labuti u hlavy i nechtěná „ozdoba“.

Labuťák tak po odchytu putoval k veterináři, kde ho všech nepatřičných předmětů zbavili. Zvíře přitom muselo s „přívěskem“ žít několik dní, než se ho vůbec podařilo polapit. Snahy byly i v minulých dnech, nakonec se to podařilo ve čtvrtek.

„Hasiči se nejprve pokusili celé labutí hejno s dominantním labuťákem a několika mladými nalákat ke břehu. V rákosí čekal hasič s podběrákem, ale chytří ptáci vždy nějak proklouzli a drželi se na rybníku dál od břehu pospolu, ne a ne se rozdělit. Nakonec se hasičům přece jen podařilo labuťáka na chvíli oddělit a pomocí hbitého zásahu na rychlém gumovém člunu Mark III s motorem jej během několika minut polapili,“ popisuje dění na rybníce Větrov v petrovické části Závada mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Hasiči labuť opatrně naložili do člunu a rychle dojeli ke břehu, kde jej pracovník Záchranné stanice Bartošovice naložil do předem připravené papírové krabice a odvezl na veterinární ambulanci. S příslibem všem okolo, že labuť se brzy vrátí zpět.