Situace je o to paradoxnější, že právě historické jádro města se poslední dobou opět stalo centrem drobné kriminality. Poukázali na to také tamní obyvatelé na již druhém setkání s vedením města, které včera proběhlo v prostorách historické radnice. „O tom, že světla vadí kamerám, jsme hovořili už na minulém setkání. Změnilo se něco?“ ptal se například obyvatel starého náměstí Antonín Macura.

„Situaci chceme začít řešit. Na světla by mělo být umístěno vhodné stínění,“ odpověděl mu pracovník orlovské radnice David Pěntka. Podle obyvatel se pak celková bezpečnostní situace v této oblasti již mírně zlepšila. Ještě před několika týdny tam totiž lidé čelili doslova sérii drobných vloupání do tamních prodejen. Od té doby se po apelech samotných obyvatel i článcích v tisku začala situace obracet k lepšímu. Zlepšila se prý již také práce a chování dříve kritizovaných městských strážníků.

„Bez problémů tu ale ještě nejsme. Čerstvě tady například došlo k vykradení nedalekých zahrádek. Taky zloději šrotu se tady prohánějí ve svých vozech a doslova se nám mnohdy smějí, protože na ně není metr,“ uvedli další obyvatelé oblasti. Na setkání padaly také dotazy, zda lidé mohou rozšířit umísťování vlastních kamer. Nekalé živly tam totiž nejen kradou, ale třeba jim také ničí na ulici zaparkované automobily. Podle odpovědí pracovníků radnice ovšem v historickém jádru musí lidé nejprve požádat památkáře, zda takto mohou změnit vzhled svých domů.