Několik mužů, kteří byli vybráni a zároveň chtěli sami svůj čas v době trestu trávit smysluplně, se možná bude péči o zahrady či parky věnovat i po svém propuštění na svobodu. V testech totiž obstáli všichni.

„Rekvalifikační kurz jsem si vybral samozřejmě kvůli tomu, abych nějakou kvalifikaci měl. A tudíž měl možnost najít lepší práci. Jsem velice vděčný věznici v Karviné za to, že mi tuto šanci umožnila,“ svěřil se nejmenovaný z vězňů během praktické části jejich zkoušky v lázeňském parku.

Testy z teorie probíhaly přímo ve vězeňské budově, ve čtvrtek skládali vězni jejich praktickou část. „Možnost pracovat tady v parku jsem už od věznice dostával i dříve, právě proto se mi praktická zkouška dělá o to jednodušeji. I ostatní kluci zkoušky zvládají perfektně a navíc jsme všichni rádi, že jsme alespoň na chvíli venku,“ dodal zpovídaný vězeň.

Smysluplná činnost

Vězni byli vybráni podle toho, že nemají žádné těžší tresty a jsou ve věznici pracovně či brigádně zařazeni, někteří z nich pak chodí i na venkovní pracoviště. „Reakce vybraných odsouzených byla velmi pozitivní, protože je to pro ně zpestřením všedního dne a navíc vnímají i to, že se něco nového naučí. Ty kurzy jsou pro ně určitě přínosem,“ řekl vychovatel z karvinské věznice Aleš Rozbroj. Lázeňský park je nyní z velké části pokosen a udržován právě díky odsouzeným, kteří se této své aktivitě už z důvodu zpestření svého času věnují opravdu svědomitě.