VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lékaři odcházejí za lepšími platy i za lepší atmosférou

Karvinsko – Nedostatek lékařů je v České republice dlouhodobý problém, který se příliš nelepší. Situaci vysvětlil za Českou lékařskou komoru Michal Sojka.

10.8.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

„Momentálně jsou na tom nejhůř interní obory. Chybí ale také praktičtí lékaři, pediatři, chirurgové nebo porodníci,“ říká.

Jak je na tom karvinský okres co do počtu lékařů?

Konkrétní čísla podle okresů bohužel nejsme schopni zjistit. Problém s nedostatkem lékařů je ale v celé republice podobný. Lepší situace je jen ve velkých městech, jako je Praha nebo Brno. V místech vzdálenějších od center často chybí praktičtí lékaři a pediatři, když tam kvůli věku místní doktoři končí a mladým se do odlehlých míst nechce. V příhraničních oblastech jsou zase problémy v nemocnicích. Lékaři bydlí tady, ale dojíždí do práce do Německa nebo Rakouska.

Proč je lékařů nedostatek?

Lékaři často odcházejí pracovat do zahraničí. A to hned ze tří důvodů: kvůli lepším platům, vzdělávání a v neposlední řadě také atmosféře ve zdravotnictví. U absolventů, kteří v Česku vystudovali a rovnou odejdou, je hlavním důvodem nepřátelské a chaotické předatestační vzdělávání. Nedávno přijatá novela navíc situaci nelepší, spíše naopak. Už teď se z přibližně tisícovky absolventů, kteří odešli z republiky hned po promoci, vrátilo jen devět.

V jakých oborech je nedostatek největší?

Momentálně je na tom nejhůř interní lékařství. Z interny se totiž oddělily další obory, které byly původně její součástí, například kardiologie, diabetologie nebo nefrologie. Dříve lékaři nejdřív skládali atestaci z interny a až potom z nadstavbového oboru. Dnes se chystají rovnou na atestaci z konkrétního podoboru. Chybí ale také praktičtí lékaři, pediatři, chirurgové nebo porodníci.

Jsou odchody lékařů do zahraničí jediným důvodem jejich nedostatku u nás?

Nejen to. Lékaři, kteří zůstávají, stárnou. Dělajíí příliš mnoho přesčasů a zdravotní péče je tak zajišťována za cenu porušování zákoníku práce. Lékaři jsou frustrovaní, zažívají syndrom vyhoření, a tak když mají možnost, odcházejí často do soukromých ambulancí. Anebo také do zahraničí, kde mají potřebný servis k tomu, aby mohli dělat to, co mají – vyšetřovat a léčit lidi. 

 

Nedostatek odborníků je alarmující

Karvinsko – Česká republika se dlouhodobě potýká s akutním nedostatkem lékařů. Na Karvinsku ztěžuje situaci velký počet nemocnic. Akutně chybí zejména internisté, další oddělení jsou ale stabilizovaná a otevírají se i nové ambulance.

Lidé na Karvinsku čekají na objednání k lékařům dlouhé týdny i měsíce, dvě nemocnice dokonce přechodně uzavřely interní oddělení. Nemocnice však hlásí stav lékařů jako stabilizovaný. Dost je údajně také odborných ambulancí.

„Čekací lhůty jsou dlouhé, ale jsou pod limitem vyhlášky. Ta stanovuje čekací dobu od čtyř do šesti měsíců,“ říká Martin Gebauer, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví.

Dostupnost zdravotní péče řeší také nařízení vlády o místní a časové dostupnosti. Podle něj musí mít každý pojištěnec péči lékaře konkrétní odbornosti dostupnou v dojezdové vzdálenosti stanovené konkrétním časem. V praxi to znamená, že ten který lékař specialista není v každém městě, díky malé rozloze okresu, je však jeho péče dostupná v okruhu maximálně 20 kilometrů. „V této souvislosti zajišťuje pojišťovna všem svým pacientům místní i časovou dostupnost zdravotní péče na celém území republiky, včetně okresu Karviná,“ uvedl Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Velká poptávka po lékařích, než jaká je nabídka, je celorepubliková záležitost. Karvinský okres je navíc specifický, a to velkou koncentrací nemocnic na relativně malou oblast, z nichž každá se snaží nabízet vše.

„Ideální by ale bylo, kdyby spolu nemocnice spolupracovaly a rozdělovaly si pacienty nejen podle místa bydliště, ale také podle toho, co mohou nabídnout,“ uvedl Petr Beneš, manažer pro léčebnou péči Bohumínské městské nemocnice (BMN).

Podle Martina Gebauera bude nutné nastavit nový model fungování zdravotní péče v kraji, 12 let stará koncepce zdravotnictví už nevyhovuje. „V regionu je hodně nemocnic a málo lékařů. Bude nutná reprofilace lůžkového fondu. Na základě analýzy rozdělit obory tak, aby všechny nemocnice nedělaly všechno,“ vysvětlil. Jako další možnost vidí příchod nových lékařů do regionu, a to ať z Česka a nebo ze zahraničí.

Problémem jsou interny

Například Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji přišla o prázdninách o jedno oddělení a ambulanci. „Přetrvávajícím problémem je nedostatek lékařů na interním oddělení, které je proto v období prázdnin uzavřené,“ uvedla mluvčí nemocnice Radmila Fleischerová.

S ochodem doktora Ivana Ďuroviče do důchodu se uzavřela také infekční ambulance, za kterou teď musí obyvatelé Karviné dojíždět minimálně do Havířova.

Mluvčí nemocnice nicméně tvrdí, že stav lékařů v karvinské krajské nemocnici je v současné době stabilizovaný. „Nové lékaře, třeba každopádně uvítáme,“ říká Fleischerová.

S personálním pokrytím interního oddělení měli problém také v Bohumíně. Na začátku srpna však nastoupil nový primář a oddělení se znovu otevřelo. „V této chvíli máme stabilizovanou jak internu, tak i chirurgii,“ popsal situaci Petr Beneš z BMN.

Noví lékaři jsou vítáni

Další lékaře by v Bohumíně ale stejně přivítali. „Kromě interních lékařů bychom potřebovali lékaře na gynekologické a anesteziologicko-resuscitační oddělení. V dohledné době budeme potřebovat posílit tým také na LDN a oddělení následné péče. Máme tam lékaře už v důchodovém věku, mladé lidi ale tyto obory příliš netáhnou,“ přiblížil Beneš.

V Nemocnici s poliklinikou Havířov zdravotní péči v současnosti poskytují v plném rozsahu, nedostatek lékařů ale začínají pociťovat. „Musíme přijímat určitá opatření, abychom plně vyhovovali přísným požadavkům na poskytování zdravotní péče na provozovaných lůžkách. Nedostatkem odborného personálu v současné době trpí více či méně všichni poskytovatelé lůžkové péče v republice. Bylo by zcela naivní domnívat se, že ve zdejším regionu je tomu jinak, nebo ještě hůře, že se nás to netýká,” uvedl Martin Sedláček, náměstek pro léčebnou péči v havířovské nemocnici.

Otevírají se i nové ambulance

Nemocnice na Karvinsku se snaží řešit nedostatek lékařů. Dobrou zprávou je, že některé dokonce otevírají nové ambulance. „Nedávno jsme přijali dva specialisty, konkrétně rehabilitačního lékaře a psychiatra. Tento měsíc jsme navíc otevřeli novou endokrinologickou ambulanci pro pacienty s onemocněním žláz,” řekla Radka Miloševská, mluvčí společnosti AGEL, která mj. provozuje Nemocnici Český Těšín. V Bohumíně se zase nedávno otevřela nová ambulance léčby bolesti.

Vedení Karvinské hornické nemocnice se k situaci ohledně počtu lékařů vyjadřovat nechtělo. Na globálním řešení situace s nedostatkem lékařů v regionu však nemocnice participuje. „V současné době probíhá jednání, kterého se účastní zástupci všech nemocnic Moravskoslezského kraje, zdravotních pojišťoven, záchranné služby a dalších. Dávají se dohromady počty pracovníků na jednotlivých odděleních, které se postoupí krajskému úřadu a poté se uvidí, co bude dál,“ okomentovala situaci Marcela Wojnarová ze sekretariátu Karvinské hornické nemocnice.

Podle mluvčího České lékařské komory Michala Sojky, stojí za nedostatek lékařů především jejich odchody do zahraničí, kde mají lepší platy a také celkové podmínky pro svou práci.

„V zahraničí mají potřebný servis k tomu, aby mohli dělat to, co mají – vyšetřovat a léčit lidi. U nás musí denně ‚roztáčet kola nefunkčního systému´,“ říká mluvčí České lékařské komory Michal Sojka. 

Hana Husovská, Kateřina Paraiová

Autor: Redakce

10.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 22 000 Kč

Mechanici a opraváři kolejových vozidel Mechanici vlakových jednotek. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, -pravidelná oprava a údržba našich vlakových jednotek Stadler Flirt, -preventivní prohlídky a opravy, dle plánu údržby, -diagnostika závad s využitím moderního vybavení a speciálních přístrojů, , Požadavky:, -vzdělání (elektrotechnické, strojírenské, dopravní), -ochota pracovat ve vícesměnném (nepřetržitém) provozu, -znalost čtení technické dokumentace, -samostatnost i schopnost týmové spolupráce, spolehlivost, komunikativnost, adaptabilita, -manuální zručnost a odhodlání řešit problémy, , Způsob kontaktu: telefonicky (9:00-17:00) nebo zasílat životopisy na email.. Pracoviště: Leo express s.r.o. - bohumín, Ad. Mickiewicze, č.p. 67, 735 81 Bohumín 1. Informace: Miroslav Jonáš, +420 777 490 044.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 15 300 Kč

Pomocní montážní dělníci Operátor montáže koncových dílů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15300 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Miniburza proběhne , dne : 4.4.2018 v 9:00., ÚŘAD PRÁCE ČR - krajská pobočka v Ostravě, Kontaktní pracoviště Karviná, Tř. Osvobození 1388/60a, Karviná - Nové Město, 10. patro, dv. č. 1015, U výběrového řízení doložit životopis, , Lehká manuální práce-obsluha výrobní linky, příplatek 500Kč za 2 směnný provoz;, Způsob kontaktu:, osobně na adrese:, Stodolní 15/741 Ostrava 702 00, od 08-15 hod;, případně telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Comfort job agency s.r.o. - nové pole, Dětmarovická, č.p. 409, 733 01 Karviná 1. Informace: Tomáš Mičula, +420 731 531 825.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební zámečníci 18 000 Kč

Stavební zámečníci Stavební zámečníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: pracovní smlouva na 1 rok;, pracoviště celá ČR;, KONTAKT: předem telefonicky od 7.00 hod. do 15.00 hod. a dohodnout schůzku nebo e-mailem. Pracoviště: S-o-d facility s.r.o., Podlesní, č.p. 1827, 735 41 Petřvald u Karviné. Informace: Pavla Havlíčková, +420 734 578 092.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 16 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovníci. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme středoškolské vzdělání ekonomického směru, praxe v administrativě výhodou. Samostatnost a logické myšlení podmínkou., , Způsob kontaktu: pouze emailem.. Pracoviště: Erpeko, a.s. - sídlo, Těšínská, č.p. 991, 736 01 Havířov 1. Informace: Ivana Görlachová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sálovkáři Premia jsou stříbrní.

Sálovkáři Premia jsou vicemistry republiky

Victor Svendsen porazil ve finále Subhankara Deye.
18

V Karviné kralovali Svendsen a Nakamura

V Šenově ve středu pokřtí poslední dílo Václava Chytila: knihu Kamarádi

Přátelství je pouto, které sbližuje i rozděluje, ale vždy zanechává stopy v naší duši, stejně jako láska… A právě o tomto silném poutu je kniha Kamarádi, poslední dílo Vítězslava Bělovského, spisovatele, nakladatele a také novináře (mimo jiné redaktora a editora Ostravského večerníku), který své knihy publikoval pod pseudonymem Václav Chytil.

Opět vyjedou speciální báňské vlaky

Další jízdy po vlečkách OKD připravil pro příznivce ostravsko-karvinských industriálních stop Slezský železniční spolek.

Oprava železničního přejezdu uzavřela část Ostravské ulice

Kvůli rekonstrukci železničního přejezdu je od pondělí uzavřený v Bohumíně-Pudlově provoz na části Ostravské ulice.

Začala druhá fáze opravy Ciolkovského ulice

I když venkovní teploty rozhodně jarní nejsou, silničáři začali s naplánovanými jarními opravami komunikací.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT