Horké letní dny jsou definitivně tady. Táhne to lidi ještě do kina, nebo už jsou raději venku u vody?

Úbytek návštěvníků zaznamenáváme většinou spíš v květnu a na začátku června, kdy přijdou úplně první teplé dny a lidé nejsou sluníčka tak nabažení. V červnu se to díky školním projekcím zase srovná.

S příchodem letních večerů tolik lidí do klasického kina nechodí, ale když hraje dobrý titul jako například minulý měsíc Piráti z Karibiku, tak přijdou stejně. Od roku 2013 máme také klimatizovaný kinosál, takže naopak lákáme návštěvníky, aby se k nám přišli zchladit.

V minulosti jste pořádali řadu speciálních akcí jako různé půlnoční premiéry, Biograf senior nebo nedávné Babské kino. Plánujete něco takového i na prázdniny?

Snažíme se například vyjít vstříc lidem, kteří mají dovolenou a zůstávají doma, a tak hrajeme každou středu dopolední projekce pro děti za nižší vstupné. Biograf senior, který pořádáme přes rok třikrát měsíčně, jsme na žádost samotných seniorů zavedli alespoň jednou za měsíc i v červenci a srpnu.

Navíc na filmy, které jsou vhodné i pro děti, zveme i jejich vnoučata, také za zvýhodněnou cenu.

Kino Centrum je po rekonstrukci v provozu už rok. Přilákaly nové prostory více návštěvníků?

Minulý rok byl obecně v České republice dobrý, co se návštěvnosti kin týče. Nárůst v kině Centrum je ale úplně nesrovnatelný s celkovými čísly. A to je zejména zásluha té rekonstrukce. Dřív jsem říkal, že lidé chodí do kina „i přes to“, jak ta budova vypadá. Dnes tam chodí i právě proto.

Co si teď lidé nejvíce pochvalují?

Lidé jsou obecně spokojení s tím, že v místě svého bydliště mají kino, které má docela dobrou dramaturgii a je na špičkové úrovni. Také prostředí kolem, nejen v kinosále, je teď opravdu kulturní.

Stěžují si naopak na něco, co dřív nebylo?

S tím, jak se nám zvedla návštěvnost, se pojí i některé komplikace. Stává se, že lidé přijdou patnáct minut před představením a je tu třeba dvě stě padesát lidí. Dělají se pak obrovské řady a pokladní není schopná během tak krátké chvíle všechny obsloužit.

Lidé, kteří si dělají rezervaci, zase častou nečtou email o tom, že si mají vstupenky vyzvednout půl hodiny předem. Pak přijdou pozdě, rezervaci už nemají a dohadují se s pokladní.

Chystáte se takové situace do budoucna nějak řešit?

Hodně lidí už využívá online prodej vstupenek do telefonu, což je perfektní, protože jdete rovnou do sálu, jen ukážete mobil uvaděčce. Od září také pravděpodobně posílíme pokladnu. Bude tam ještě druhá, která se otevře při vyšší návštěvnosti.

Bohužel například v bufetu nám žádná druhá pokladna nepomůže, takže kdo si chce koupit popcorn a pití v klidu, musí prostě přijít dřív.

Na konci měsíce otevírá také letní kino. Na co se mohou diváci těšit? Plánujete nějaké novinky nebo překvapení?

V letošním roce se nám podařilo u distributorů zajistit velice atraktivní tituly za velice atraktivní ceny. V porovnání s loňským rokem, kdy jsme hráli až za 130 korun, letos v červenci máme nejdražší vstupenku za 90 korun. Na zahájení 30. června hrajeme český rodinný snímek Špunti na vodě.

Děti, které přijdou s vysvědčením, mají vstupné za polovinu. Ty, které budou mít vyznamenání, dokonce zdarma. Následující večer hrajeme český hudební film Muzzikanti, tam máme zase slíbenou účast autora scénáře Petra Šišky, režiséra a herečky Evy Vejmělkové, budou i nějaké hudební dárky.

Chceme to letní kino rozjet. Letní kina obecně zažívají v posledních letech takovou renesanci, navíc naše kino je výjimečné svou velikostí. Podle našich informací je u nás pouze jedno plátno v Boskovicích, které je větší, a to ještě nevím, jestli se promítá na celou plochu. U nás se promítá na celé plátno a úhlopříčku máme třicet metrů. Není tam sice třeba takový zvuk, jako v klasickém kině, ale zážitek z filmu je pak úplně jiný i díky krásnému prostředí parku Boženy Němcové.

Liší se nějak technika v kině Centrum a letním kině?

U nás ne. Takových kin, jako jsme my, je poměrně málo – z nějakých 150 letních kin je asi třicet plně digitálních. Zatímco v kině Centrum máme stabilní zařízení, do letního kina přesouváme projektor, který je po zbytek roku v malém sále kina Ex.

I letní kino prošlo před několika lety rekonstrukcí. Řada lidí si tehdy stěžovala na nové plastové sedačky, hlavně proto, že jsou oddělené. Zvykli si na ně lidé už?

Ty plastové sedačky jsou tam z několika důvodů. Jednak bezpečnost, na dřevěných lavicích se vám může zadřít tříska nebo je někdo může zapálit. Za druhé jsme po každé sezóně museli měnit značné množství desek, které už byly vyhnilé. Doba pokročila a trend je vše zpohodlňovat, takže je tam dnes tvarovaná sedačka i s opěrátkem. Kdo se chce tulit, může si třeba donést lehátko na takové tři betonové plotny, které jsou ještě nad sedačkami. V klasickém kině pak máme i dvjosedačky.

Letní kino je v provozu už od roku 1968, to znamená, že příští rok bude slavit 50 let. Plánujete nějaké oslavy?

Přiznám se, že teď jsem zaskočený. Já žiju spíš přítomností a budoucností, tohle jsou opravdu vzdálená čísla. Ale pravděpodobně něco ano, příští rok bude i pro Karvinou slavnostní, takže těch akcí obecně bude spousta. Je pravděpodobné, že něco uděláme i v letním kině, ať už pro výročí těch padesáti let, anebo i proto, že bude výročí města.

Hana Husovská