„Snažíme se návštěvníkům prohlídku těchto dvou budov podat jako jeden celek. I v minulosti, za dob Larisch-Mönnichů, byly zámek a kostel využívaný spolu. Hrabata velmi často využívala právě zámeckou lávku, která není normálně přístupná,“ prozradil kastelán Radim Kravčík s tím, že během prohlídek se návštěvníci dozvěděli i zajímavé detaily.

„Návštěvníky upozorňuji třeba i na toto načervenalé písmo nebo nákresy na zdi. Jedná se o graffiti datované až do středověku. Zdá se, že vandalové byli, jsou a vždy budou,“ dodala s úsměvem Marta Maráková, která měla na starosti kostelní část speciální prohlídky. „Mnoho lidí také neví, že boční část kostela sloužila českým protestantům, kdežto němečtí věřící využívali hlavní loď kostela,“ doplnila Maráková.

U dětí bodovaly o víkendu především dobově oblečené průvodkyně.

„Nejvíc se mi líbila paní, která nás prováděla. Měla krásné princeznovské šaty,“ svěřila se sedmiletá Táňa Kaletová.

Speciální prohlídky zámku a přilehlého kostela se v Karviné konají přibližně třikrát ročně, tuto neděli však na všechny příchozí čekalo překvapení. V devíti místnostech totiž mohli zhlédnout souhrnné dílo anglického dramatika Williama Shakespeara, které humorně zpracoval divadelní spolek Stará Aréna z Ostravy.

„Vzhledem k tomu, že jsou teď na zámcích po celém Česku Shakespearovské slavnosti, rozhodli jsme se, že něco podobného vyzkoušíme i u nás. Je to naše premiéra, tak snad se lidem bude líbit,“ vysvětlil kastelán s tím, že venkovní inscenaci museli nakonec z důvodů počasí přesunout do interiéru zámku.

Hodinové divadelní představení přitom „načalo“ všechny dramatikovy hry, včetně jeho slavných sonetů.  „Protože za dob Shakespeara ženy divadlo hrát nesměly, hrajeme dnes ve třech a navíc samí chlapi,“ doplnil s úsměvem jeden z herců, Petr Pěnkava.

Kdo chtěl absorbovat historickou atmosféru z trochu jiného úhlu, mohl se o víkendu na náměstí svézt také kočárem. Ten byl přistaven před zámkem odpoledne. Náročnější publikum mohlo využít ještě komentovaných prohlídek parku, kde jim bylo vysvětleno, k čemu jaká část zámeckého parku sloužila.

Kateřina Paraiová