Podle záběrů z kamer sledujících tři ptačí hnízda - v Dětmarovicích, Závadě a Dolní Lutyni - už má první z nich nájemníka. Pták se na hnízdě objevil už 28. února. Hnízda v Závadě u statku a v Dolní Lutyni byla ještě v pátek neobsazená.

Podle historie pozorování tohoto hnízda je letošní přílet čápa bílého skutečně velmi brzký. Loni se v hnízdě objevil 18. března, dva roky dříve to bylo až a konci března. V letech 20214 až 2016 obsadil čáp toto hnízdo dokonce až v průběhu dubna. Na pouť za teplem se čápi z dětmarovického hnízda vydávají obvykle na konci srpna.

František Hartl instaloval postupně ke třem čapím hnízdům v okolí Dětmarovic kamery a díky tomu může život v čapím hnízdě pozorovat každý na internetu.
Čapí reality show Dětmarovice jede on-line. Kamery vidí přímo do hnízd

Návrat prvních čápů bílých po zimě hlásili tento týden lidé na některých místech v Plzeňském i Jihočeském kraji. Nejsou to ale ptáci, kteří se vrátili z tradičního zimoviště v Africe, ale nejspíš trávili zimu ve Španělsku nebo v ptačích parcích v Německu.

Čapí hnízdo v Dětmarovicích poblíž bývalé lékárny už je letos obsazené. Pták se letos vrátil o dva týdny dřív, než obvykle.Čapí hnízdo v Dětmarovicích poblíž bývalé lékárny už je letos obsazené. Pták se letos vrátil o dva týdny dřív, než obvykle.Zdroj: www.detmarovice.eu

„Na návrat afrických čápů si ještě počkáme,“ řekl ČTK vedoucí plzeňské záchranné stanice živočichů Karel Makoň.

V kraji je také několik čápů, kteří v posledních letech ani na zimu neodlétají a zůstávají tu celoročně.

Čápi bílí létají na zimoviště v Keni, Tanzanii, Senegalu i v Egyptě západní nebo východní cestou - východní vede přes Turecko, západní přes Francii, Španělsko a Gibraltar.