„Loňský rok byl v oblasti městského bydlení turbulentní. Nejprve jsme museli zastavit licitace v březnu kvůli koronaviru, následně pak v srpnu z důvodu tragického požáru věžového domu, následně na podzim opět kvůli koronaviru. Sotva se stihly znova rozběhnout, na přelomu roku jsme byli nuceni je zase z důvodu zhoršené epidemické situace zastavit. Bydlení je základní lidská potřeba a my už nemůžeme nechávat naše obyvatele v dlouhodobé nejistotě, zda budou mít možnost získat nájemní bydlení,“ sdělil místostarosta Bohumína Igor Bruzl.

Licitace proto radnice od 17. února za zpřísněných hygienických podmínek obnovuje. O dva dny dříve startují prohlídky nabízených městských bytů.

Ve dvou starých domech ve Starém Bohumíně má vzniknout 11 nových moderních bytů.
Ze dvou domů s pečovatelskou službou vzniknou v Bohumíně nové byty

Licitace se budou konat v pondělky a středy odpoledne, což je zaběhlá praxe. „Chceme zajistit maximálně bezpečný průběh, proto jsme je přesunuli do velké zasedací místnosti, samozřejmostí bude připravená dezinfekce. Lidé musí mít ochranu dýchacích cest, dodržovat dvoumetrové rozestupy a omezili jsme i možnost účastnit se licitace rodinným příslušníkům, což se před koronavirem běžně dělo. Pokud se někdo ze zdravotních či jiných důvodů není schopen dostavit sám, může zplnomocnit jinou osobu,“ uvedla Kateřina Pálková z odboru správy domů bohumínské radnice.

Zájemci si aktuálně mohou vybírat z téměř šedesáti městských bytů všech velikostí. Konkrétní nabídku najdou na webu města Bohumína v sekci Radnice v kategorii Byty, nebyty, nemovitosti. Vyvolávací cena je 60 korun za metr čtvereční. „Zkušenost ukazuje, že nucené pauzy jsou pro obyvatele, kteří potřebují co nejdříve bydlet, velmi nepříjemné a stresující. Po několikatýdenních přestávkách jich na licitace chodí podstatně více než obvykle, což se podepisuje i na výši vylicitovaného nájemného. Lidé jsou běžně ochotní platit i více než sto korun za metr čtvereční,“ doplnil místostarosta Bruzl.