Noc, mráz okolo -14 stupňů Celsia a starší muž ležící na lavičce zabalený v několika bundách. Toto například při jedné ze svých terénních pochůzek zažil ředitel havířovského azylového domu pro muže Armády spásy Ladislav Solana. „Jakoukoli pomoc či nabídku noclehárny ten muž odmítl a ležel dál. Víme, že dotyčný takto žil v ulicích Havířova dlouhá léta," vzpomíná ředitel azylového domu.
Extrémní bezdomovce znají dobře také karvinští strážníci. Různé igelitové přístřešky, stany, v lepších případech jakési příbytky ze dřeva nebo také život v kanálech. To jsou místa, která dané lidi chrání před chladem a mrazy.
Kruté podmínky života
„Známe místa, kde pobývají, a v zimě je tam chodíme kontrolovat, zda nejsou v ohrožení života, předáváme jim informace o noclehárnách a čas od času jim někdo ze strážníků přinese třeba i starší oblečení či jinou pomoc. Ne všichni lidé bez domova jsou vyloženě špatní a ta cesta na ulici bývá různá. Podmínky, ve kterých lidé bez domova dokážou žít, jsou mnohdy až nepředstavitelné a je jasné, že například o podmínkách hygieny ani nemá cenu hovořit," popisuje zástupce velitele karvinské městské policie Václav Ožana.
Pomohou i známí
Asi nejvíce štěstí pak mají ti, které v zimě vezme k sobě do bytu jejich známý, teplo pochopitelně hledají také na nádražích a v dalších veřejných budovách.
Důvody takového způsobu života? Nejčastěji je to alkohol, bez kterého by se lidé bez domova museli obejít například v azylových domech. Spolu s tím i odmítání dalších pravidel a řádů daných zařízení.
Lidé ze sociální oblasti ale ani tyto extrémisty v nej-chladnějších měsících roku bez pomoci nenechávají. Pomocnou ruku tak nabízí třeba také karvinské azylové zařízení Bethel.
To ve spolupráci s Českým červeným křížem chystá od prosince jednou týdně rozdávání polévek i možnost ošetření v prostorách nízkoprahové ubytovny v Lešetínské ulici.
„Osvědčilo se nám to i v předchozích letech. Je to také jeden z důvodů, proč osoby bez přístřeší přežijí i ty nejkrutější zimy. Co se týká spolupráce s Červeným křížem, nejčastěji řešíme řezné rány, popáleniny, záněty, střevní potíže, projevy nachlazení, kožní problémy, propukající duševní potíže a další. Mimo jiné je to také prevence šíření infekčních nemocí mezi nimi," uvedla vedoucí karvinského střediska Bethel Jana Brzezinová.
Havířovský azylový dům zase chystá takzvanou volnou židli. Půjde o noční možnost pro lidi, na které se již v tamní ubytovně nedostane lůžko, a hrozilo by tak jejich umrznutí. Člověk bez domova tak bude moci v noci sedět uvnitř a pro zahřátí dostane třeba i teplý nápoj.