Také toto má řešit novela zákona o hmotné nouzi, kterou už schválili senátoři. Pokud vstoupí v platnost, dotkne se i lidí, kteří jsou v evidenci úřadu práce déle než půl roku. „Prvního půl roku budou pobírat částku na hranici životního minima, které nyní činí 3410 korun. Po půl roce klesne podpora na minimum existenční, což činí 2200 korun na měsíc," k tomu říká mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Sulek.

Co dál? Uchazeč bude moci měsíčně odpracovat 30 hodin veřejně prospěšných prací a přilepšit si o 605 korun. Pokud to odmítne, zůstane bez milosti na hranici existenčního minima.

Novela má ale také řadu kritiků. Ti upozorňují na skutečnost, že pro některé lidi například ty před důchodem, svobodné matky a další je hledání práce obtížné. „Já s myšlenkou ‚chceš pobírat dávky, tak alespoň něco pro společnost udělej' souhlasím, novela mi ale připadá přísná. Půlroční termín bych prodloužil raději na dva roky a vyňal bych skupinu obyvatel nad 55 let," říká náměstek primátora karvinského magistrátu Miroslav Hajdušík.

Podobně to cítí i ministryně Michaela Marksová Tominová. „Proto jsme spolupracovali na pozměňovacím návrhu, který zvyšoval ochranu zranitelných lidí (myšleni např. lidé předdůchodového věku, rodiče pečující o děti atd.) tím, že by se jich výkon veřejné služby netýkal. Také jsem podporovala, aby pokles částky živobytí byl podmíněn nabídkou veřejné služby v rozsahu 20, nikoli 30 hodin," uvedla ministryně.

Ta v komentářích pro média dále podotkla, že takto by se zvýšila i konečná částka za odpracovanou hodinu. A to by podle ní bylo pro „cílovou skupinu" mnohem více motivující.

Oslovení představitelé měst na Karvinsku se pak většinou shodují v tom, že práce pro dané uchazeče by měli všude dost.

„Tato část zákona je vhodným doplňkem k oblasti Veřejně prospěšných prací a je přeci jasné, že například lidi předdůchodového věku, kteří si i sami aktivně hledají práci, uklízet ulice nutit nebudeme," komentuje novelu starosta Bohumína Petr Vícha s tím, že zde vidí spíše motivační nástroj zaměřený na dlouhodobě neaktivní lidi na dávkách, kteří mohou být při vykonávání veřejné služby svému městu takto prospěšní.

Novela zákona nyní míří k podpisu prezidentovi, mnozí zainteresovaní lidé ale očekávají, že bude napadnuta a zamíří k Ústavnímu soudu.