Před téměř čtyřmi lety se totiž začalo jednat o možné těžbě pod touto lokalitou, OKD začalo vykupovat domy i pozemky, ale dlouhodobě nízké ceny černého uhlí teď nutí těžaře své plány přehodnotit. Není vyloučeno, že pod Starým Městem těžit vůbec nebudou…

Ředitel pro rozvoj revíru OKD Radim Tabášek se odpovědi na otázku, zda se tedy bude pod Starým Městem těžit a případně kdy, vyhýbal a odkazoval na plány OKD na rok 2016, které ještě nejsou definitivní.

„Jestli budeme pokračovat ve výkupech? Na to vám dnes neodpovím, protože to nevím," prohlásil Tabášek.

Pro lidi, kteří své domy ve Starém Městě dosud neprodali, tak vyvstává otázka: Co bude dál? Vykoupí OKD zbývající nemovitosti v lokalitě, kterou už z části srovnalo se zemí, nebo ji nechá svému osudu a lidé tam budou žít dál, ovšem s omezenou infrastrukturou, kterou už avizované plány těžařů zlikvidovaly?

„Kdo nám nahradí znehodnocené pozemky?" ptal se ve čtvrtek jeden z obyvatel Starého Města. Uspokojivé odpovědi se z úst Radima Tabáška nedočkal.

Nejenže počet domů a obyvatel Starého Města výkupy a demolicemi prořídl, OKD navíc žádá v této lokalitě stavební závěru. Pro místní by to znamenalo, že nemohou své majetky rozšiřovat a na zahradě si nepostaví ani garáž.

„Není to úplná stavební uzávěra, ale je to režim tzv. záchovné činnosti," vysvětlil přítomným náměstek karvinského primátora Miroslav Hajdušík.

V oblasti, kde takové opatření platí, lidé mohou například opravit fasádu nebo vyměnit okna. Ovšem stavět nové objekty, ani přistavovat k těm současným, nesmí.

Podle Hajdušíka bude zmíněné opatření zřejmě součástí nového Územního plánu Karviné, který by měl platit od příštího roku.

„Po dvou letech je ale možná změna a návrat k normálnímu režimu," řekl náměstek primátora.

Lidem se to každopádně nelíbí a obviňují magistrát, že Staré Město obětoval a dal všanc těžařům.

K obavám z budoucnosti se navíc aktuálně přidávají problémy s kriminalitou, kterou v této části města vyvolaly opuštěné domy, které jsou terčem rabování. Situaci se snaží kontrolovat obě složky policie, OKD navíc najalo strážní službu.

A pokud jde o těžbu pod Starým Městem, věc se má takto. Podle zástupce OKD Radima Tabáška by měla firma mít do konce října k dispozici stanovisko Ministerstva životního prostředí, tzv. studii vlivu těžby na životní prostředí. Pokud bude souhlasné, musí se OKD před tím, než požádá Český báňský úřad o povolení k těžbě, vypořádat s majiteli nemovitostí a pozemků dotčených těžbou a také podepsat dohodu s městem.

Ale ještě předtím se musí samo OKD rozhodnout, zda má těžba ještě nějakou perspektivu…