Tři místní sdružení PZKO zde připravila na sobotu odpoledne zajímavý kulturní program a také stánky s občerstvením a regionálními výrobky. Přestože počasí akci nepřálo, o folklorní vystoupení byl zájem. „Chceme, aby Těšíňané začali znovu používat kroj pro slavnostní příležitosti, jak to dělali naši předkové. Těšínský kroj i šperky k němu jsou nádherné a byla by škoda, aby byly pouze vystaveny v muzejních vitrínách,“ vysvětlil jeden z organizátorů Józef Swakoń. Sobotní program probíhal venku před českotěšínskou radnicí a byl prezentací lidových zvyků v podání souborů od Havířova až po Jablunkov.

Sobotní program probíhal venku před českotěšínskou radnicí a byl prezentaci lidových zvyků v podání souborů od Havířova až po Jablunkov. Nedělní část akce se jmenovala Jablunkované v Těšíně a připravila jej na polské straně Macierz Zemi Cieszyňskiej v Národním domu.

Nejvíce byly v obou městech k vidění těšínské nebo jablunkovské měšťanské kroje, ale přišli lidé i v horalském. Do kroje se oblékly především ženy a mnohé z nich předváděly nádherně vyšívané kousky po rodičích nebo prarodičích. Některé se dokonce u této slavnostní příležitosti rozhodly z domácích trezorů vytáhnout kompletní sadu těšínských šperků. „Na masové akce typu Gorolski świynto v Jablunkově si je nemám odvahu si vzít. Tady je méně lidí a hlídá mne manžel,“ řekla žena v kompletní kroji, jehož cenu odhaduje na téměř sto tisíc korun.

V kroji přišly na českotěšínské náměstí také mnohé osobnosti, například ředitel zdejší městské policie Petr Chroboczek, který je i s manželkou členem folklorního souboru Bledowice, nebo otec zpěvačky Ewy Farne, který hraje v kapele Kamraci.