Sociální sítě i e-mailové schránky obcí a měst na Karvinsku se plní stížnostmi obyvatel, kteří se po nedávné změně jízdních řádů autobusů nedostanou do škol a do zaměstnání. Cestující upozorňují na zrušené spoje, přesunuté zastávky, posunuté časy odjezdů či rovnou celé změněné trasy a podotýkají, že při tvorbě nových řádů se zřejmě zapomnělo na lidi.

„Ať mi chytrá hlava, která toto způsobila, ukáže, jak mám cestovat načas do práce. Dojíždím z Ostravy do Karviné na zastávku u Dolu Barbora a o víkendu se tam díky změnám dostanu až v 7 hodin. Práce mi však začíná už v půl šesté. To už tam asi budu rovnou přespávat,“ uvedla na karvinském facebooku jedna z cestujících.

Další desítky stížností upozorňují, že podobný problém mají například i zaměstnanci dětmarovické elektrárny, dolů Darkov, ČSA a ČSM či lidé pracující v karvinské průmyslové zóně na Novém poli a v okolních městech. Těm totiž autobusové spoje podle nových řádů jedou ve špatný čas nebo kvůli zrušení nejedou vůbec.

Opožděné příchody dočasně tolerovány

Takzvaně „tichým duchem“ zmizely podle cestujících i ranní autobusy, které mladší a starší děti využívaly při cestě do školy.

„Zcela bez upozornění byla zrušena například linka o půl sedmé ráno z Věřňovic, kterou děti dojížděly na dolnolutyňskou základní školu i dále na střední školy do Orlové či jiných měst. Škola v Dolní Lutyni se naštěstí rozhodla žákům až do začátku prázdnin tolerovat pozdní příchody, za což jsme my i rodiče vděční, obec se však znovuzavedení spoje nevzdá a v září už děti do školy tímto autobusem zase pojedou,“ ujistil místostarosta Dolní Lutyně Jan Fismol. Dodal, že o celé situaci jedná obec i další okolní obce a města s Kodisem (koordinátorem Integrovaného dopravního systému Moravskoslezského kraje ODIS, pozn. red.)

„Město je z celého problému rozčarováno, jelikož o změnách nevědělo a jedná o nápravu. Momentálně je třeba dát do konce měsíce dohromady všechny podněty občanů, kterými se Kodis slíbil zabývat. Nevíme, z kolika procent dojde k úpravě spojů, protože vedle negativních ohlasů se řada změn lidem naopak zamlouvá,“ uvedl náměstek karvinského primátora Lukáš Raszyk s tím, že cestující si pochvalují například prodloužení trasy vybraných spojů z Karviné do Bohumína a Orlové i přes městské části Ráj, Hranice a Mizerov či změnu odjezdů některých linek.

„Koordinátoři proto budou muset najít v podnětech nějakou zlatou střední cestu. Za hlavní však považujeme úpravu trasy Karviná-Havířov a spojů na okolní šachty a průmyslové pole, které jsou momentálně nešťastné a je třeba vyřešit je ve prospěch cestujících,“ doplnil náměstek.