Nové sociální centrum pro lidi s handicapem funguje od počátku května v Bohumíně ve zrekonstruované budově bývalé školy, kde se scházejí lidé mentálně postižení a s kombinovanými vadami. Tito klienti docházejí do denního stacionáře nebo se scházejí v sociálně-terapeutických dílnách, přičemž budova poskytuje prostory pro obě tyto možnosti.

NENECHTE SI UJÍT úterní vydání Deníku s oblíbeným týdeníkem!

„Budova je rozdělena tak, že v prvním podlaží se nachází pečovatelská služba, ve druhém podlaží sociálně-tera-peutické dílny a zázemí po klienty i s kuchyňkou, a nahoře ve třetím je denní stacionář,“ přiblížila ředitelka Centra sociálních služeb Bohumín Anna Oršulíková.
Klienti jsou rozděleni podle druhu jejich zdravotního postižení.

Nejnáročnější bylo podle Anny Oršulíkové vybudování výtahu v této budově. Byla to ale jedna z podmínek pro její bezbariérovost. Klienti mají také k dispozici velkou zahradu s altánem a pro zaměstnance nové zastřešené parkování pro auta. Zaparkovat tam mohou také rodiče klientů, kteří je do zařízení přivezou.

Budoucí podoba prostoru před železniční stanicí v Havířově.
Terminál v Havířově má problém, firmy chtějí více peněz

ROZRŮSTAJÍCÍ SE SLUŽBY

Klienti si budou v rámci svého programu moci vybrat činnosti, kterým se budou věnovat během pobytu v centru. „Pro klienty máme přichystané tříměsíční adaptační období, kdy si projdou všechny dílničky a v závěru se rozhodnou, co chtějí vlastně dělat. Rozhodnutí, co bude kdo dělat, je čistě na nich,“ řekla Anna Oršulíková.

Dodala, že v budoucnu se plánuje také otevření chráněného bydlení pro některé z klientů.

Ilustrační foto
Nešťastný úhybný manévr odnesla mladá chodkyně
Nová jáma, smuteční průvod.
Výbuch na Lazích připravil o život 92 horníků, od neštěstí uplynulo 100 let