Včera se mohli nechat vyšetřit lidé, kteří využili Dny urologické prevence v havířovské nemocnici. A zájem byl velký. Každý vyšetřený navíc dostal propagační a upomínkové předměty. Ti štědřejší mohli nadaci přispět na dobrou věc.

„Nadační fond ve spolupráci s havířovskou nemocnicí pořádá Den urologické prevence. Cíleně se koná v listopadu, který je také měsícem Movembru, kdy muži různými preventivními akcemi bojují proti rakovině. Náš nadační fond se připojil. Muži si nechávají vyšetřit prostatu, ledviny, varlata, močový měchýř. U žen se vyšetřují ledviny a močový měchýř. Vyšetření jsou nenáročná a bezbolestná. Jde o to, aby si lidé uvědomili, že urologickou prevenci není radno zanedbávat," řekl předseda správní rady fondu Pavel Novotný.

Den urologické prevence v havířovské nemocnici. Zdroj: Deník/Libor Běčák

Proč se vlastně nechat vyšetřit ještě dříve, než nějaká nemoc propukne, vysvětlil primář urologického oddělení Josef Kopecký. „Prevence by měla být základ diagnostiky a léčby karcinomu prostaty. My jsme schopni velice dobře odléčit ta lokalizovaná stádia, která jsou v první fázi, kdy to onemocnění je jenom v oblasti prostaty. Na to dnes máme ohromné technologie, ať už jsou to pooperační techniky nebo ozařovací techniky. Základem je však získat tu diagnózu, to znamená, že ty pacienty musíme dostat k nám, musíme je vidět. Jsme schopni lidi vyšetřit dříve, než se nádorové onemocnění projeví. Muži by se měli preventivnímu vyšetření podrobit určitě po 50. roce věku, ale pokud se v rodině objevila rakovina prostaty, tak už to doporučujeme dříve," informoval primář Kopecký.

Mezi muži, který se nechal vyšetřit, byl také 42letý Havířovan.

„Přišel jsem skutečně preventivně, abych se nechal vyšetřit, a abych včas předešel případným zdravotním problémům," řekl.

Den urologické prevence v havířovské nemocnici. Zdroj: Deník/Libor Běčák