Hypermarket Globus měl v Havířově podle původních plánů vypadat úplně jinak, než jak ho známe dnes. Zveřejněná studie počítala s patrovou budovou, která lépe zapadne do postupně zabydlované oblasti.

Investoři přišli na město nejdříve s plánem postavit klasický Globus tak, jak vypadá dnes. Tento koncept ale vedení města odmítlo už v roce 2009. Město poté představilo vizualizaci tohoto objektu, ale skutečnost je zcela jiná.

Původní záměr vystavět na ploše bývalých skleníků jednopodlažní budovu havířovská radnice rázně odmítla a akceptovala až vícepatrovou multifunkční stavbu. Zástupci města přitom říkali, že teprve ta už zapadá do obvodového centra pro vyšší občanskou vybavenost i s ohledem na to, že na ni totiž navazují další plochy určené pro bydlení.

To, že je momentálně vše jinak neberou zástupci vedení města jako ústupek ani chybu. Podle mluvčí magistrátu Evy Wojnarové multifunkční budova, která byla prezentovaná ve vizualizaci, prý v této části města přece jen vyroste.

„Město neustoupilo a ani Globus neporušil dohodu. Výstavba supermarketu je první etapou, po které bude následovat další výstavba pasáže s obchody, kavárnami podél Dělnické ulice. Vše bude propojené tubusem. V současné době shání Globus nájemce do nově připravovaných prostor,“ uvedla Eva Wojnarová.

Vyjádření zástupců hypermarketu Globus se zatím zajistit nepodařilo. Deník ale bude dále zjišťovat, proč město předtím stavbu jednopodlažní budovy odmítalo a nyní ji toleruje.