„Podívejte, už máme plnou tuto, tuto i tuto místnost,“ ukazuje mi pracovnice sběrného místa, které poskytla městská poliklinika.

Jedna je plná rolí toaletního papíru, kapesníčků, papírových dětských plen a spousty dalších hygienických a kosmetických potřeb a čistících prostředků. V jiné místnosti jsou narovnané kartony s dětskými přesnídávkami a kartony s vodou. Lidé ale přinášejí také spacáky, karimatky, lůžkoviny, teplé přikrývky, ale také třeba oblečení a obuv pro děti. „Tyto věci se budou odvážet na hranici nebo přímo na Ukrajinu, ale ještě nevíme kdy,“ říká jeden ze zaměstnanců sběrného místa.

Seznam potřebných věcí bude zveřejňován na internetových stránkách města (www.karvina.cz) a jeho sociálních sítích (Facebook „Karviná – oficiální stránka města“, Twitter #MMKarvina a Instagram @MMKarvina). Sběrné místo funguje každý všední den od 8 do 17 hodin.

Sbírky organizují v každém městě

V Bohumíně je jedno sběrné místo v prostorách klubu seniorů v Okružní ul. 1069, otevřeno je každé úterý a čtvrtek od 13.30 hodin do 16.30 hodin. První sběr proběhne ve čtvrtek 3. března od půl druhé odpoledne. Druhým sběrným místem bude hasičská zbrojnice v Kopytově, také v úterky a čtvrtky ve stejný čas.

V Orlové stejná sbírka probíhá v Domě kultury města Orlové od pondělí do pátku od 15 do 17 hodin. „Současně Orlová svolala na pondělí 14. března mimořádné zasedání Zastupitelstva města Orlové, kde chce jednat o finanční pomoci Ukrajině,“ uvedla mluvčí města Nataša Cibulková.

Pomoc lidem ve válkou se zmítající Ukrajině se organizuje také v Havířově. Dobrovolnické centrum Havířov do svých charitativních obchodů přijímá od těch, kteří chtějí pomáhat, oblečení v dobrém stavu adra.cz/jak-pomahame/dobrovolnictvi/havirov/, tel. 737 744 991 nebo 734 350 030.

Na všech pobočkách Armády spásy v Havířově jsou připraveni přijímat trvanlivé potraviny a nabízí také několik míst ve svých pobytových zařízeních, kde jsou schopni nouzově nechat bydlet několik rodin či jednotlivců, kontakt armadaspasy.cz/pobocky/havirov/, telefonní číslo 737 215 426.

Město Český Těšín sbítku zatím neorganizuje, nisméně tuto roli převzaly Charita Český Těšín, Slezská diakonie, humanitární organizace ADRA a KC Mojská. Veškeré info najdou občané na webu města ZDE