„Podívejte, už máme plnou tuto, tuto i tuto místnost,“ ukazuje mi pracovnice sběrného místa, které poskytla městská poliklinika.

Jedna je plná rolí toaletního papíru, kapesníčků, papírových dětských plen a spousty dalších hygienických a kosmetických potřeb a čistících prostředků. V jiné místnosti jsou narovnané kartony s dětskými přesnídávkami a kartony s vodou. Lidé ale přinášejí také spacáky, karimatky, lůžkoviny, teplé přikrývky, ale také třeba oblečení a obuv pro děti. „Tyto věci se budou odvážet na hranici nebo přímo na Ukrajinu, ale ještě nevíme kdy,“ říká jeden ze zaměstnanců sběrného místa.

Ceny benzinu na nafty v Česku opět znatelně vyskočily. I Proto se stále vyplatí tankovat v Polsku, kde jsou pohonné hmoty minimálně o 6 až 8 korun levněji. Pumpa Shell ve Slezské Ostravě.
Ceny benzínu a nafty na Karvinsku a v Polsku: rozdíl až 8 korun

Seznam potřebných věcí bude zveřejňován na internetových stránkách města (www.karvina.cz) a jeho sociálních sítích (Facebook „Karviná – oficiální stránka města“, Twitter #MMKarvina a Instagram @MMKarvina). Sběrné místo funguje každý všední den od 8 do 17 hodin.

Sbírky organizují v každém městě

V Bohumíně je jedno sběrné místo v prostorách klubu seniorů v Okružní ul. 1069, otevřeno je každé úterý a čtvrtek od 13.30 hodin do 16.30 hodin. První sběr proběhne ve čtvrtek 3. března od půl druhé odpoledne. Druhým sběrným místem bude hasičská zbrojnice v Kopytově, také v úterky a čtvrtky ve stejný čas.

V Orlové stejná sbírka probíhá v Domě kultury města Orlové od pondělí do pátku od 15 do 17 hodin. „Současně Orlová svolala na pondělí 14. března mimořádné zasedání Zastupitelstva města Orlové, kde chce jednat o finanční pomoci Ukrajině,“ uvedla mluvčí města Nataša Cibulková.

Zatím neznámý muž v Karviné, městské části Mizerov v ulici nad kinem Centrum obešel zaparkovaná auta a na všech něco poškodil. Zohýbal přední i zadní stěrače, rval zpětná zrcátka, nebo poškrábal lak.
VIDEO: Muž v noci za Centrumem v Karviné ničil 11 aut, poznáte ho?

Pomoc lidem ve válkou se zmítající Ukrajině se organizuje také v Havířově. Dobrovolnické centrum Havířov do svých charitativních obchodů přijímá od těch, kteří chtějí pomáhat, oblečení v dobrém stavu adra.cz/jak-pomahame/dobrovolnictvi/havirov/, tel. 737 744 991 nebo 734 350 030.

Na všech pobočkách Armády spásy v Havířově jsou připraveni přijímat trvanlivé potraviny a nabízí také několik míst ve svých pobytových zařízeních, kde jsou schopni nouzově nechat bydlet několik rodin či jednotlivců, kontakt armadaspasy.cz/pobocky/havirov/, telefonní číslo 737 215 426.

Město Český Těšín sbítku zatím neorganizuje, nisméně tuto roli převzaly Charita Český Těšín, Slezská diakonie, humanitární organizace ADRA a KC Mojská. Veškeré info najdou občané na webu města ZDE