Do projektu, který už podruhé pořádá karvinské středisko Bethel patřící pod Slezskou diakonii, byli zapojeni uživatelé a uživatelky azylových domů v Karviné, Třinci a Frýdku-Místku, kteří si pro focení vybrali profesi svých snů.

Autor projektu, sociální pracovník Marek Klus, poté nafotil fotografie, které zachycují aktéry v civilu a v roli zaměstnanců. Možnost stát se na chvíli námořníkem, hokejistou nebo letuškou lidem bez domova zvedla sebevědomí a stala se neopakovatelným zážitkem. Také si i uvědomili, že mají šanci znovu pracovat a že zaměstnavatelé nejsou tak hrozní, jak si mysleli.

„Dalším cílem projektu je poukázat na to, že člověk má svou jedinečnou hodnotu nezávisle na tom, jak vypadá nebo co má na sobě. Chceme snižovat předsudky společnosti, která většinou tyto lidí hodnotí velmi negativně a znovu připomenout problematiku bezdomovectví, která je stále velmi aktuální, i když často opomíjená," uvedla vedoucí střediska Bethel v Karviné Michaela Wiselková.

Vedlejším cílem projektu pak je finančně podpořit činnost organizace Slezská diakonie. V rámci tohoto projektu se středisku podařilo oslovit několik firem a organizací, na jejichž pracovištích se focení uskutečnilo. Lidé bez přístřeší se tak mohli setkat jak se samotnými zaměstnanci, který konkrétní práci vykonávají, tak i s vedoucími pracovníky.

„Projekt se setkal s velkým zájmem ze strany veřejnosti, spolupracujících organizací a médií, proto bychom rádi v příštím roce navázali na další ročník, a to opět s myšlenkou podpořit naše uživatele při řešení jejich nelehké situace, do které se ne všichni dostali svou vlastní vinou," dodala Wiselková.

Více o tomto projektu najdete na webových stránkách www.promeny2014.cz.